NE'Yİ ARIYORSAN O'SUN SEN 

İnsan namaz kılmayı bilmediğinden değil, niçin namaz kıldığını bilmediğinden namaz kılmaz. Bir insana balı versek yani niçin namaz kıldığını bilse suyunu kendi arar bulur. Hammaddeyi vermekle zaten netice meydana gelir. Bu oluşmazsa netice beklemek beyhude… 
  Peki nedir bu hammadde, insanın mayasının tutması için ne gerekir? 
  İnsan insanın aynasıdır. Mesela şuan üzerimde bulunan beyaz gömlekle farklı aynalardan kendime baktığımda yine hep aynı beyaz gömlekli kendimi görürüm yani aynaları değişmesi benim değişmeme sebep olmaz. Benim kendimi farklı görmem için kendimi değiştirmem lazım. Yani bu beyaz gömleği sarı yaptığımda aynalardan görüntü de değişir. Yani ben bu beyaz gömleği çıkarıp namaz gömleği giysem ve bunu samimi bir şekilde hissettiğimde ondan sonra karşına bir dostumun aynası çıktığında dostumun aynasında ben namaz güzelliğinde yansıyacağım ve ben dostumun samimiyetini göreceğim. 
  İnsan kendini ikna etse Allah ile kavuşma noktasına gelse karşına bir dostu yani aynası geldiğinde karşılıklı samimiyet o kadar güzel olur. 
  Allah verdiği bütün her şeyin karşılığını kâinatta fazlasıyla vermek istiyor. Bunun için ona sadakatini görmek için yirmi dört saatin sadece bir saatini istiyor. İstersen  hesaplama yapalım. Sabah namazı sekiz dakika, öğle namazı on dört dakika, ikindi namazı on iki dakika,
akşam namazı dokuz dakika, yatsı namazı on yedi dakika.  Namazı beş vakit kılmanın pek çok hikmeti vardır. İbadetlerin altında yatan hikmetleri bilmek elzem olabilir ancak namaz hikmeti için kılınmamalı,  Allah emrettiği için kılınmalıdır. Hikmet namazın bize faydalarıdır. Mesela bir insan günlük beş vakit namaz kıldığında bütün eklemleri çalışır. Fiziki olarak bütün vücudu çalıştıracak ciddi bir aktivite olur.  Ancak biz namazı fiziki olarak bize yarasın diye bu hikmetinden ötürü kılarsak, başka biri ben fitness yapıyorum yaptığınız hareketlerden daha güzelini yapıyorum bu daha hikmetli der. Biz namazın hikmetini bilebiliriz ancak sebebi asla bu değildir. Allah emretti ve onun emretmesi yapmamız için bir sebeptir. 
  Peki Allah'ın emretmesinin sebebi nedir? 
  Her bir namazın vakti bir bir değişimdir. Yani kainatta değişen herşeyin vakti 5 vakit namazın vaktine denk gelir. Allah'ın kainatı yaratmasındaki asıl amacı kendisini tanıtmaktır. Allah'ın kainatı yarattığı her şeyin bir değişimi vardır. Birden gece gündüze döner, birden samanyolunda milyarlarca gezegen seyran eder, birden bakırsın mevsimler, günler değişiyor. Bunların hepsi insanın alıştığı, alıştığı içinde farkedemedigi değişimlerdir. Bu değişimlerin her birinin başına Allah namazın bir vakti koymuştur. Her gün tekrarlayan bir durum eksikliği olmadığı için normal gelir. Geceden sonra sabah vakti geldiği gibi. Ancak bu böyle kolay ve basit bir durum değildir. Bütün kâinat bu sabahın olması için Allah'ın emri oluşuyor.  Her durum gibi bu durumun sonuna da namazı koymuş. Unutma! Her sanatçı sanat eserini göstermek ister. 
 

Bu yazı toplam 17 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Hatice Akgül Arşivi

Yalan

27 Nisan 2023 Perşembe 12:10