Köşe Yazarı

Ahmet Gökdemir

ahmetgokdemir@gmail.com

Tek sorunumuz bölgecilik!

  • 25-01-2023
  • 10:51:02

1989 yılında il olma statüsüne erişen ve Cumhuriyet’in genç şehri olarak tanımlanan şehitler diyarı Kırıkkale, aradan onlarca yıl geçmesine karşın kabuğunu daha yeni yeni kırmaya başlıyor. Bozkır topraklarının savunma sanayi alanında önemli rol oynaması amacıyla gözünü kırpmadan arazilerini MKE fabrikalarının kurulması amacıyla bağışlayan merhum Hüseyin Kahya Hiçyılmaz’ın geçmiş ve gelecek savunma sanayi yatırımlarının yapılmasındaki payı da yadsınamaz.

*******

Geçmişten günümüze baktığımız zaman Kırıkkale; MKE, TÜPRAŞ, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi önemli yatırımların adeta göbek taşı. Bu bölge içerisinde Kırıkkale’nin yerli firması ve ikinci fabrikasını tamamlayarak yaklaşık 1000’e yakın kişiye ekmek verecek Sinerji Savunma başta olmak üzere Çanga, Or-Sav gibi köklü kuruluşlar yer alıyor. Aybimaş AVM ise gıda sektörünün yanı sıra yine aynı bu bölgede yaklaşık 40 dönüm bir arazi üzerine 1500 kişinin çalışacağı yeni bir fabrikanın temellerini atıyor. 

*******

Bu yatırımlara binaen devlet eliyle ise Roket-San ile Jandarma Lojistik Merkezi’nin çalışmaları hız kesmeden sürüyor. İlk cümlelerimde de bahsettiğim gibi 33 yıl önce il olan Kırıkkale, Ankara’nın gölgesinden yeni yeni çıkmayı başarmış ve istenilen yatırımları yıllar sonra almaya başlamış. Savunma sanayi alanında özel sektör firmaları bünyesinde binlerce kişiyi çalıştıracak kapasitede yatırımlara imza atarken Kırıkkale’nin yıllardır kangreni olan ‘Bölgecilik’ zihniyeti bu gibi milyon dolarlık yatırımları karalamak için elinden geleni ardına koymuyor. Gerçekten de üzülüyorum, üzülüyorum, üzülüyorum…. 

*******

Çanakkale’de, Malazgirt’te vatanı için mücadele eden yiğitler bugün ki Kırıkkale’de yok sen ‘Kırşehirlisin’, sen ‘Keskinlisin’, yok yok sen ‘Çukurun Adamısın’, sana olmaz sen Obalısın! gibi sözleri duysa acaba ne derdi? Hani vatan, millet? Hani sizin tek çatı altında Kırıkkale sevdanız? Hani bu memleket için bir çivi çakanın alnından öperim diyenleriniz nerede? Siyaset arenasının gün geçtikte ısındığı ve özellikle siyaset arenasında kol gezen bu ‘Bölgecilik’ yıllardır Kırıkkale’ye çok büyük zararlar veriyor. Bu bölgecilik anlayışını başka şehirlerde duyuyor musunuz Allah aşkına!

*******

Şu bölgeden aday gösterirsem şu oyu alırım, şuradan şunu yaparsam şu aday kesin seçilir düşüncesinde olan siyasiler! Bu memlekete artık yazık etmeyin, bu memleketin gençlerine, bu memleketin cengaver yiğitlerine yol açın, istihdam sağlayıcı yatırımlara görüşünüz ne olursa olsun destek verin. Sizler yapılanı alkışlayın, tebrik ve takdir edin.. Sizler bunları yapın ki, sizi örnek alanlarda bu tutum ve davranışları sergilesin! Sözde bölgeci Kırıkkaleli değil, özde Kırıkkaleli olun!
 

Diğer Yazarlarımız

Eller sevdamızı nereden bilsin 

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Benim köyüm Büyükyağlı 

Şadiye Eryılmaz

Son Makaleyi Oku

Başı dumanlı dağlar 

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

Tek sorunumuz bölgecilik!

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

Yeni Nesil'e Yeni Nesil Sorular

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

Psikolojik Taciz ( Mobbing)

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Kendini Sevme Sanatı 

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Gel kardeşim, gel de birlik olalım 

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

Vuruyorsun

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Kırıkkale’de işsizlik var ama neden altın zengini?

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

Gazetekale

Müfit Aslan

Son Makaleyi Oku

Gazetekale gururumuzdur

Bekir Akdeniz

Son Makaleyi Oku

Bir saat babayı hatırlatır 

Nermin Uslu

Son Makaleyi Oku

Prematüre annesi olmak

Berna Yahşi

Son Makaleyi Oku

İyilik ekseninde aile

Tahir Kıymaz İl Vaizi

Son Makaleyi Oku

Unuttu beni

Derviş Ekim

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

Yazar Yorumları

Yorum Yaz

12807