Köşe Yazarı

Ahmet Gökdemir

ahmetgokdemir@gmail.com

Silah Müzesi’ne Hüseyin Kahya ismi yakışır 

  • 19-09-2022
  • 17:59:44

Kırıkkale’de yaşayan herkes, zaman zaman ismini duymuştur. Kimi arsalarını bağışlayan kişi, kimileri Kırık köyünün zamane kâhyası, kimileri de her gün siyaset sohbetlerinin kol gezdiği, emekliler parkında namı diğer Hüseyin Kahya Parkı’nı bilir. Ahmet ve Fatma’dan olma 1882 yıl doğumlu, Mustafa Kemal Atatürk ile yaşıt bir kâhya. 
Ülkenin her alanda sıkıntı yaşadığı o dönemlerde gözünü kırpmadan vatan ve millet uğruna arsalarını hibe eden bir isim o. O kim mi? Hüseyin Kahya Hiçyılmaz.. 1925’li yıllarda buğday tarlasında çalışırken Asım Paşa ve heyetiyle karşılaşan Hüseyin Kahya, devletin Sivas-Kayseri arasına silah fabrikalarının kurulması amacıyla arsa arayışı içerisinde olduğunu öğrenir.  Kırık köyünde evinde heyeti ağırlar ve arsalarını devlete hibe etmek istediğini söyler. Yapılan araştırmalar sonucunda arsa uygun görülerek, 1926 yılında askeri erkan ve diğer yetkililerin eşliğinde fabrikanın ilk temeli atılır. Fabrikanın kurulmasıyla birlikte, Kırık köyü kentleşme yolunda büyük nüfusa sahip olmaya başlar. 
1989 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın imzasıyla Kaletepe ismini de alan Kırık köyü, Kırıkkale olarak il statüsüne kavuşur. Köyünü il yapan kişi olarak tarih sayfalarına geçen, vatan ve millet sevdalısı Hiçyılmayan insan Hüseyin Kahya’yı çoğu insan günümüzde unutur olmuş ya da bazıları unutmuş durumda.. Kırıkkale halkının ya da MKE yetkililerinin gösterdiği bu ahde vefasızlık Hüseyin Kahya’nın kemiklerini sızlatıyor olmalı. 
Bu vefa, 1937 yılında hayatını kaybeden Hüseyin Kahya için Türk Metal Sendikası’nın dönemin Genel Başkanı merhum Mustafa Özbek ile MKE yetkililerinin yaptırdığı ‘Anıt Mezar’ ile kalmamalı. Her alanda takdir edilebilecek bu ahde vefayı MKE, en iyi şeklide göstermeli diye düşünüyorum. Çünkü binlerce insana istihdam sağlamış ve savunma sanayinin adeta bel kemiği haline gelen bir kurum olmuştur. Hüseyin Kahya’ya karşı MKE yetkililerinin ya da şehrin vefasını ödemesi amacıyla yıllardır Silah Fabrikası içerisinde gizli tutulan ve özel izinlerle gezilebilen ve şehir merkezine yapılan ‘Silah Müzesi’ne Hiçyılmayan insan Hüseyin Kahya’nın ismi çok yakışır..

Diğer Yazarlarımız

BEN BUYUM İŞTE

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

BAKAR GİDERİM..

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

MERHAMET AŞKI YÜZ İLE ÇARPAR 

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Helal Gıda

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Ders, Derste Öğrenilir

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

BUDUR DİVANE NİN HALI.

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Kırıkkale’nin kilit noktası: 1991-1994 seçimleri 

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

Silah Müzesi’ne Hüseyin Kahya ismi yakışır 

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

ŞAHİN SANMAYIN

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

YAVRULARIM

Müfit Arslan

Son Makaleyi Oku

Onlar için bitti

Enver Özdel

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Hepimiz sorumluyuz!

Gurbet Lüy

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

SIRADAKİ Yazıları

Yazar Yorumları

Yorum Yaz

43764