Köşe Yazarı

Özgür Dönmez

ozgurdonmez@gmaill.com

Psikolojik Taciz ( Mobbing)

  • 25-01-2023
  • 10:47:35

     Kırıkkale Pastacılar Aşçılar Kebapçılar Dernek Başkanı olarak son zamanlarda kamu ve özel sektörde çalışan bir çok üyemizin şikayette bulunduğu ve diğer sektörlerde çalışanlarında mustarip olduğu “Psikolojik Taciz” toplum tarafından bilinen adı ile “Mobbing”den bahsedeceğim. Bu kavram sadece yiyecek içecek sektörünü ilgilendiren bir konu değil tüm çalışanları ilgilendiren, insanları maddi manevi bulanıma sokan “Tükenmişlik Sendromu” yaratarak, kimi zaman intihara sürükleyen önemli kavram olduğu için köşemde bahsetmek istedim.
        Mobbing, iş yerinde beraber çalıştığı amir veya mesai arkadaşları tarafından uygulanan psikolojik taciz, şiddet, düşmanca tutum vb. davranışlar alarak tanımlanıyor, bu tanım mobbing nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıttır, peki Mobbing unsuru sayılabilecek hareketler nelerdir? 
      Bunlardan kısaca bahsedersek:
      Mağdurun arkasından kötü konuşulması(itibarsızlaştırma),dedikodusunun yapılması, yapılan işin sürekli eleştirilmesi, amiri tarafından ceza verme konusunda tehdit edilmesi, kurumdan göndermeye zorlayıcı hareketler, farklı kurumlara görevlendirme yolu ile göndermesi, anlamsız sebeplerden dolayı sözlü veya yazılı uyarı veya ifade alma. Yıldırma, bezdirme, iş yerinden soğutma, yalnızlaştırma, yok sayma vb. davranış ve fiillerle, çalışanın kendisi istiyormuş gibi istifa etmesini veya farklı kuruma gitmesini sağlamak amacıyla yapılan tüm hareketler “Psikolojik Taciz” veya “Mobbing” tanımına uyuyor. Eğer sizlerde bu tür davranışlara ve benzeri hareketlere maruz kalıyorsanız sizlerde mobbinge uğruyorsunuz demektir.
    Bilimsel araştırmalar Mobbing yapan kişilerin özelliklerinin ortak olduğunu ortaya koyuyor kişilerarası ilişkilerde rol yapma, dürüst bir iletişim kuramama, kendilerini olduklarından daha üstün gösterme çaba ve gayreti içinde olma, düşmanlıktan, acı vermekten hoşlanma ve böylece mutlu olma, bencil/narsist bir kişilik davranışlar sergileyen hastalıklı diye tabir ettiğimiz kişilerdir. Psikolojik Taciz ile nasıl mücadele edeceksiniz bunların yollarını aramalısınız!
     Peki, Mobbinge karşı nasıl mücadele vermeliyiz?
En başta size karşı yapılan tüm olumsuz davranışları   gün, saat varsa şahitlerle beraber not alın, bırakın üstünüze gelsin artık siz her şeyin farkındasınız ve haklısınız, şahsınıza karşı yaptığı olumsuz her davranış “Psikolojik Taciz” (Mobbing) uygulayan kişi veya kişilerin sonunu getiriyor artık şikayet etmenin zamanın geldiğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” arayarak her türlü desteği vererek gerekli yönlendirmeyi yapıyorlar, mobbing yaptığına inandığınız insanlara karşı savunmasız değilsiniz!!!
      Devletimizin, STK’lar Mobbing konusunda çalışmalar yürütüyor, destek oluyor korkunun ecele faydası yok, hiç düşünmeden korkularınızın üzerine gidip destek almalısınız.
 

Diğer Yazarlarımız

Eller sevdamızı nereden bilsin 

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Benim köyüm Büyükyağlı 

Şadiye Eryılmaz

Son Makaleyi Oku

Başı dumanlı dağlar 

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

Tek sorunumuz bölgecilik!

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

Yeni Nesil'e Yeni Nesil Sorular

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

Psikolojik Taciz ( Mobbing)

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Kendini Sevme Sanatı 

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Gel kardeşim, gel de birlik olalım 

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

Vuruyorsun

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Kırıkkale’de işsizlik var ama neden altın zengini?

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

Gazetekale

Müfit Aslan

Son Makaleyi Oku

Gazetekale gururumuzdur

Bekir Akdeniz

Son Makaleyi Oku

Bir saat babayı hatırlatır 

Nermin Uslu

Son Makaleyi Oku

Prematüre annesi olmak

Berna Yahşi

Son Makaleyi Oku

İyilik ekseninde aile

Tahir Kıymaz İl Vaizi

Son Makaleyi Oku

Unuttu beni

Derviş Ekim

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

Yazar Yorumları

Yorum Yaz

57973