Köşe Yazarı

Berat Doğan

beratdogan@gmail.com

Geleceğin Meslekleri...

  • 28-11-2022
  • 14:35:24

Çocuklarınızın ders çalışmaya olan isteksizlikleri ile oluşan sorunlar ve çocuklarınızın geleceği için duyduğunuz kaygılar sizleri korkutuyor. Bundan dolayı da ekonomik gücünüzü kullanmayı tercih ediyorsunuz.  Amaç; çocuğunuzun gelecekte güzel bir mesleği olsun. Bütün harcamalar ve emekler bu güzel düşünce için olduğunu biliyorum. Ama sizde bazı sorumluluklarınızdan para ödeyerek kaçamayacağınızı bilin isterim.
Çocuklarınızın dersleri ve ahlaki gelişimleriyle öğretmenleri ilgilensin istiyorsunuz. Konu tekrarlarını yapsın diye kurslara, bunun yeterli gelmediğini düşünerek eksiklerini tamamlasın diye özel ders öğretmenine, öğrendikleri ile soru çözecekleri bir ortam olsun diye kütüphane tarzı yerlere, program yapsın ve çözdüğü soruları  takip etsin diye eğitim koçlarına, bu yoğunlukta  strese giren çocuğunuzu anlasın dinlesin diye pedagoglara para ödüyorsunuz. Pedagog  ile paylaşamadıkları olur diye onu doğru yönlendirecek arkadaşlar edinsin istiyor, bunun için arkadaşının gittiği kafeye bile para ödüyorsunuz.  Sonuçta çocuklarınızın gireceği sınavlara en iyi şekilde hazırlanmasını istiyorsunuz.
Bu çalışma sistemi ile gelecekte yüksek bir gelire sahip mesleği olan çocuğun ne yapmasını beklemelisiniz? Ben söyleyeyim ama kızmayın bana. Sizleri evinizde ziyaret edecek, hastalandığınızda hastaneye götürecek, ilaçlarınızı eczaneden alacak ya da size evde bakım yapacak birilerini bulmasını beklemelisiniz. Cenazenizde üzülecek, ağlayacak ve size son görevini  yerine getirecek hatta arkanızdan dua edecek veya kabir ziyaretlerinizi yapacak birilerini bulmasını da beklemelisiniz. Hem de hepsini parasını vererek kendi dışında birilerine yaptırmasını  beklemelisiniz.
Bunları yapacak  elemanlara ihtiyacımız olacağından bu meslekler gelecekte bizi bekliyor olacak. Hasta ziyareti, ilaç alımı, hasta bakım, cenaze defin, üzülme ve ağlama, kabir ziyareti ile dua okuma elemanları gibi gözde meslekler çok fazla para kazandıracaklar gelecekte. Size abartıyorum gibi gelebilir ama ne yazık ki öyle görünüyor.
Çocukların başarıdan ve gelecekte yapacağı meslekten daha çok sevilmeye ihtiyaçları var. Onları dinleyin, hayatlarını paylaşın. Her şeyden önce kendinizden uzak tutmayın lütfen. En ufak takdir edildiklerinde veya önemsendiklerinde mutlu oluyorlar, havalara uçuyorlar. Bilmenizi isterim ki sizden gördükleri ile geleceklerini inşa edecekler ve onlara gösterdiklerinizle  yaşamlarına devam edeceklerdir...

Diğer Yazarlarımız

Eller sevdamızı nereden bilsin 

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Benim köyüm Büyükyağlı 

Şadiye Eryılmaz

Son Makaleyi Oku

Başı dumanlı dağlar 

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

Tek sorunumuz bölgecilik!

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

Yeni Nesil'e Yeni Nesil Sorular

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

Psikolojik Taciz ( Mobbing)

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Kendini Sevme Sanatı 

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Gel kardeşim, gel de birlik olalım 

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

Vuruyorsun

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Kırıkkale’de işsizlik var ama neden altın zengini?

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

Gazetekale

Müfit Aslan

Son Makaleyi Oku

Gazetekale gururumuzdur

Bekir Akdeniz

Son Makaleyi Oku

Bir saat babayı hatırlatır 

Nermin Uslu

Son Makaleyi Oku

Prematüre annesi olmak

Berna Yahşi

Son Makaleyi Oku

İyilik ekseninde aile

Tahir Kıymaz İl Vaizi

Son Makaleyi Oku

Unuttu beni

Derviş Ekim

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

Yazar Yorumları


Mustafa uyar
Doğru tespite ne denir ki

Yorum Yaz

33686