Ulaştırma Bakanlığı’ndan Kırıkkale’ye dev yatırım 

Türkiye’nin gelişmesi amacıyla önemli çalışma sergileyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ilmek ilmek adeta demir ağ örerek millet için büyük yatırımlara imza atıyor. Bu denli büyük çalışmaların yapıldığı illerden biriside 43 ilin kesişim noktası Kırıkkale.

  • Özel Haber
  • 11 Mart 2022
  • 12:29
Ulaştırma Bakanlığı’ndan Kırıkkale’ye dev yatırım 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR KIRIKKALE İÇİN 5 MİLYAR 407 MİLYON 875 BİN 467 TL HARCADI 
 

KIRIKKALE’NİN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR 
Gazetekale Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Gökdemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinden bugüne kadar Kırıkkale’ye yapılmış ve yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi aldı. Bakanlık yetkililerinin büyük önem verdiği Kırıkkale, bugüne kadar ulaşım ve erişim yatırımları için 5 milyar 407 milyon 875 bin 467 TL harcandı. İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde bulunan ve 43 ilin geçiş güzergahında bulunan Kırıkkale, yapımı devam eden çalışmalarla daha da büyük öneme sahip olacak.

SICAK KAPLAMALI BÖLÜNMÜŞ YOL YAPILDI 
2003 yılına kadar sadece 39 km bölünmüş yolu olan Kırıkkale, 196 km daha bölünmüş yol ile 235 kilometreye ulaştı. 2003’te yolların 30 km’si bitümlü sıcak karışım kaplamalı iken, 133 km daha bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol yapılarak toplamda 163 km’ye ulaştı. 2003-2021 yılları arasında da önemli projeler tamamlandı. 30 km uzunluğunda olan Kırıkkale-Delice ayrımı yolunun birinci kısmı bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol onarımı olarak tamamlandı. 32 km uzunluğunda olan Kırıkkale-Delice ayrım yolunun ikinci kısmı bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol onarımı yapıldı.

KARAKEÇİLİ-KULU YOLU SATHİ KAPLAMALI YOL 
33 km uzunluğunda olan Bala-Kaman-Kırşehir yolu sathi kaplamalı bölünmüş yol oldu.
48 km uzunluğu olan Kırıkkale-Kayseri yolu bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlandı. 42 km uzunluğunda olan Bahşılı-Karakeçili-Kulu Yolu sathi kaplamalı bölünmüş yol oldu. 7 km uzunluğunda olan Sulakyurt-Kızılırmak yolu sathi kaplamalı tek yol olarak tamamlandı. 21 km olan (Kırıkkale-Yerköy) ayrımı (Kırıkkale-Çorum) il sınırı yolu bölünmüş yol oldu. Kırıkkale-Kayseri Köprülü Kavşağı yapımı tamamlandı.

BALIŞEYH-SULAKYURT YOLU DEVAM EDİYOR 
Kırıkkale, yapılan bölünmüş yollarla birlikte Kırşehir, Çorum, Yozgat ve Çankırı’yı bağlanan iller oldu. Balışeyh-Sulakyurt yolu projesi devam ediyor. Uzunluğu 29,7 km tek yol sathi kaplama olan proje iki yıl önce başladı. 2021 yılında 10 km'lik kesimde toprak işlerinde çalışma yapıldı. Projenin 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Kırıkkale-Keskin-6. (Kayseri) bölge hududu yolu çalışması devam ediyor.

YAHŞİHAN’IN BAĞLANTI YOLLARI YAPILIYOR 
Uzunluğu 49 km bölünmüş yol üstü bitümlü sıcak karışım kaplamalı onarımı olan projenin; 36,5 km'si tamamlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında Yahşihan ilçesinin Kırıkkale-Kayseri yolu bağlantısını sağlayan 2,5 km uzunluğundaki tek sathi kaplama yolun bölünmüş yol bitümlü yolu sıcak karışım kaplamalı planlanıyor.  Projenin bu sene içerisinde bitirilmesi planlanıyor.
Bahşılı-Karakeçili-Kulu Ayrımı Devlet Yolu çalışması devam ediyor. 46,8 km bölünmüş yol bitümlü sıcak karışım kaplamalı olan projede; 41 km bölünmüş, sathi kaplama 5,8 km bölünmüş ve bitümlü sıcak karışım yol yapımı ile 1 km bölünmüş yol üzeri bitümlü sıcak karışım yol kaplaması tamamlandı, 

99 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU AĞINA SAHİP 
İl sınırları içerisinde toplamda 99 km’lik demiryolu ağına mevcut Kırıkkale’de Elmadağ-Çerikli-Yerköy arası 95 km yol yenilemesi Ankara-Kayseri hattında 37 km yol yenilemesi çalışmaları tamamlandı. Irmak-Karabük-Zonguldak Elektrifikasyon Projesi ise devam ediyor.  Proje ve revize fizibilite etüt çalışmaları tamamlanmıştır. Yatırım programında proje tutarı revizyonunun yapılmasına müteakip yapım ihalesine çıkılması hedefleniyor.”

372 KİLOMETRELİK ELEKTRİFİKASYON TAMAMLANDI 
Kayaş-Irmak-Kırıkkale-Çetinkaya (Ankara-Sivas) Elektrifikasyon Projesi çalışmaları da devam ediyor.  Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Kayseri-Sivas güzergâhında bulunan hattın; 158 km’lik Şefaatli-Balışeyh kesiminin elektrifikasyonunun tamamlanması ile geçtiğimiz Aralık ayında açılışı yapılarak 372 km’lik Ankara-Kayseri arasında elektrikli konvansiyonel hat bütünlüğü tesis edilmiştir. Hanlı-Çetinkaya arasında ise çalışmalar sürerken 2022 yılı ikinci çeyreği sonunda tamamlanması hedefleniyor.”

262 BİN 117 HIZLI İNTERNET ABONESİ BULUNUYOR 
“Haberleşme alanında da önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hızlı internet kullanıcısı adeta yok iken, bugün 262.117 hızlı internet abonesi bulunuyor.  Fiber optik kablo uzunluğunu 577 km’den 2.298 km’ye çıkarıldı. Kırıkkale'de 5 PTT Müdürlüğü, 12 PTT Şubesi, 6 Acente olmak üzere toplam 23 iş yeri bulunuyor. Yine Kırıkkale’de toplamda 17 adet PTTMatik vatandaşların hizmetinde.”
Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

Çorumlu, Gazetekale’nin 1’inci yaşını kutladı

İlginizi Çekebilir

Gazetekale’nin Mart sayısı çıktı

İlginizi Çekebilir

Gazetekale Haziran 2022 sayısı bulmaca çözümü

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

47820

Akyön, yarış öncesi yönetim ekibine sıra gecesi düzenledi

Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli tutuklandı

Mısır’da tatil yapan turiste, köpek balığı saldırdı

Kırıkkale, uluslararası yarışta

Öztürk: “Türk Milleti kaosa hayır demiştir!”

Havalar ısındı, zehirli uğur böceği örümceği görüldü

SIRADAKİ HABERLER