MHP’li Öztürk Kırıkkale’nin ulaşım yatırımlarını sordu

MHP’li Öztürk Kırıkkale’nin ulaşım yatırımlarını sordu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na iki ayrı yazılı soru önergesi vererek, Kırıkkale’nin devam eden ve yeni başlayacak olan demiryolları ve karayolları yatırımlarını sordu.

  • Kategori : Siyaset
  • 22 Ocak 2021 Cuma
  • 16:31

KIRIKKALE, DEMİRYOLLARI AĞINDA MERKEZ KONUMUNDADIR
Yazılı önergesi hakkında TBMM’de yaptığı basın toplantısında açıklama yapan MHP’li Öztürk, “43 ili birbirine bağlayan Kırıkkale, demiryolları ağımızda da merkez konumundadır. Demiryollarında uzun zamandır devam eden yatırımlar hakkında, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza yazılı soru önergesi vererek, Kırıkkaleli hemşehrilerimizle son durumu paylaşmak istedim.” diyerek, önergesinde yer alan soruları dile getirdi.

DEVAM EDEN DEMİRYOLU PROJELERİ BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ
Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bugün halen devam eden demiryolu projeleri kapsamında Kırıkkale-Çorum-Samsun demiryolu güzergâhının etüt-proje, fizibilite çalışmalarının hangi aşamada olduğunu, Ankara-Kırıkkale-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesine 2021 yılında ne kadar ödenek ayrıldığını, Kayaş-Irmak-Kırıkkale-Çetinkaya demiryolu güzergâhının ne zaman hizmete gireceğini, Ankara-Kırıkkale banliyö tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik sorularımızı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yöneltmiş olduk. Derdimiz devam eden projelerin bir an önce bitirilerek, Kırıkkale’ye katma değer sağlaması ve hemşehrilerimizin bu projelerden bir an önce faydalanmasıdır.” diyerek, demiryolu projelerinin bir an önce bitirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

KIRIKKALE’NİN TÜM KAMU YATIRIMLARINI TAKİP EDİYORUZ
TBMM’deki açıklamasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanına vermiş olduğu karayolları projeleri ile ilgili diğer yazılı soru önergesinden de bahseden Milletvekili Öztürk, “Kırıkkale’nin tüm kamu yatırımlarını yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda Kırıkkale’de trafik kazalarını azaltmak, yol güvenliğini artırmak ve yeni bağlantı yollarıyla mevcutları iyileştirmek adına yıllar öncesinden başlatılan karayolları projeleri bulunmaktadır. Bu projelere öncelik verilerek, hızlandırılması ve hizmete açılması Kırıkkale için önem arz etmektedir.” dedi.

ÜSTYAPI PROJESİNİN ŞU ANKİ BİTİRİLEN AŞAMALARI NELERDİR?
1997 yılında başlayan Ankara-Kırıkkale üstyapı projesinin şu anki bitirilen aşamalarını ve kalan kısmının ne zaman sonuçlandırılacağını soran MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, bu kapsamda, 2000 yılında başlayan Bala-Kırıkkale-Kırşehir bölünmüş yol projesi ve 2003 yılında başlayan Kırıkkale-Kırşehir-Himmetdede ayrımı bölünmüş yol projesine ayrılan ödeneği ve bu projenin ne zaman sonuçlanacağını sorularına ekledi.

TADIM KAVŞAĞI SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Yazılı soru önergesinde, Tadım Kavşağı olarak da bilinen Kırıkkale-Konya-Kırşehir-Ankara yol ayrımındaki sorunlara değinen MHP’li Öztürk, bu bölgedeki görüş kısıtlılığı sorununa da değindi. Bahşılı-Karakeçili-Kulu, Kırıkkale-Keskin-Kırşehir ve Ankara-Kırıkkale-Delice yollarına ayrılan ödeneği ve planlanan bitirme sürelerine de sorularında değindi.

BALIŞEYH-SULAKYURT YOLU BAŞLIYOR
Yazılı önergesinde Balışeyh-Sulakyurt Karayolu’nun 12 metreye çıkarılması hususuna da değinen Öztürk; “Bu yolun 12 metre genişliğinde yapılması başta trafik olmak üzere, can ve mal güvenliğini önemli ölçüde olumlu etkileyecektir. Bu yatırımlar bir kez yapılan yatırımlar, o yüzden Balışeyh- Sulakyurt yol genişliğinin proje başlamadan 12 mt’ye çıkarılması yerinde olacaktır.” dedi.

BELEDİYENİN KARAYOLLARINA DEVRETTİĞİ ALPARSLAN TÜRKEŞ BULVARINA YENİ KAVŞAK YAPILMALI
Milletvekili Öztürk’ün önergesinde yer alan bir başka önemli konu da Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde yeni bir kavşak projesi hayata geçirilmesi oldu. Bu konuyla ilgili bilgi veren MHP’li Öztürk; “Alparslan Türkeş Bulvarı üzerine yeni bir kavşak düzenlemesi Kırıkkaleliler için bugün önemli bir ihtiyaç halindedir. Kırıkkale Belediyesi; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan bu kavşak çalışmasının yapılmasını talep etmiş, Bakanlık da bu konuya olumlu yaklaşmıştır. Bizim de çok önemsediğimiz bu projenin biran önce başlamasını takip ederek, Kırıkkale’ye kazandırılmasını istiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin sorumlu ve paylaşımcı siyaset anlayışı gereği, Kırıkkalelilere her daim TBMM’de yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sunmaya devam edeceğiz.” diyerek, Kırıkkale’den geçen şehirlerarası yolların tamir, işaretleme, yol çizgisi, reflektör, trafik lambası ve bunun gibi ihtiyaç ve eksikliklerinin de tamamlanmasını istedi.
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.