Kabine toplantısı sonuçlandı; düşük ve orta riskli illerde yasaklar kaldırılıyor

Kabine toplantısı sonuçlandı; düşük ve orta riskli illerde yasaklar kaldırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını belirtti. 

  • Kategori : Gündem
  • 01 Mart 2021 Pazartesi
  • 21:03

NORMALLEŞME SÜREİ BAŞLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen kabine toplantısında 1 Mart tarihini işaret etmiş ve bu tarihte yeni 'Kontrollü normalleşme' sürecinin başlayacağını belirtmişti. Bugün yeniden düzenlenen kabine toplasının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşük ve orta riskli illerde hafta sonu yasağının kalktığını belirtti. 

"GEVŞEME SALGININ SEYRİYLE ALAKALI"
Yapılan toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Bilindiği gibi 18 Mart 2020'de bilim insanlarımız, iş dünyamız ile yaptığımız toplantılarda ortak akıl ve kapsamlı tedbirleri milletimizle paylaştık. Süreç içinde aldığımız tedbirlerden etkilenen tüm kesimler için ilave destek paketleri oluşturduk ve uygulamaya geçirdik. Kimi ülkelerde, sağlık hizmetlerinde eksiklikler nedeniyle ortaya çıkan kaos ikliminin oluşmasına Türkiye'de izin vermedik. Türkiye sağlık hizmetleri, önleyici tedbirler bakımından her kesin takdir ettiği bir noktada durmaktadır. Örnek alınan bir ülke konumundayız. Bugün 9 milyon aşılamayla dünyada İlk 5 ülke arasında yer almaktadır. Birilerinin sürekli sorduğu MB rezervlerindeki hareketliliğin aslında bu dönemde verilen mücadelenin ne kadar zor olduğu göstermektedir. Salgının seyrine göre ihtiyaç duyulan halkımızın her bir ferdinin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Salgınla mücadele stratejimizi sürekli güncelliyoruz. Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şu hususların altını çizmek istiyorum; Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle alakalıdır. Türkiye pek çok devlete nazaran büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor.100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek." dedi. 

"HER İLİMİZ TEDBİRLERİ KENDİ BELİRLEYECEK"
Konuşmasında alınan kararları bir bir açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek. Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum." dedi.

gulluzengin@gmail.com
gulluzengin@gmail.com

Hiç bir şey anlamadım detaylı bilgi verirseniz Menmun olurum


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.