Çocuklarda zatürre sıklıkla görülüyor 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘12 Kasım Dünya Zatürre Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Zatürre açısından iki önemli riskli yaş grubu beş yaş altı çocuklar (özellikle 2 yaş altı) ve 65 yaş ve üzeri yaşlılardır” dedi.

  • Sağlık
  • 11 Kasım 2022
  • 10:46
Çocuklarda zatürre sıklıkla görülüyor 

ATEŞ, TİTREME, ÖKSÜRÜK, HIZLI SOLUNUM
Ağırtaş, “Pnömoni ya da yaygın bilinen adıyla zatürre akciğerlerin iltihabı ile karakterize bir hastalıktır. Zatürre; bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroorganizmalar nedeniyle oluşabilir. Ateş, titreme, öksürük, hızlı solunum ya da nefes alma zorluğu, göğüs ağrısı gibi belirtileri vardır. Zatürre konusunda toplumun dikkatini çekmek, hastalıktan korunmak ve tedavinin hastalar tarafından tam olarak alınmasını sağlamak için 12 Kasım Dünya Zatürre Günü olarak kabul edilmektedir.”


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLAMIŞ KİŞİLER
“Zatürre açısından iki önemli riskli yaş grubu beş yaş altı çocuklar (özellikle 2 yaş altı) ve 65 yaş ve üzeri yaşlılardır. Sigara kullananlarda, kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlarda, dalağı alınan kişilerde, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde zatürreye duyarlılık artar. Zatürre, tüm dünyada ve ülkemizde sık görülen, hastane başvurularının en sık nedenleri arasında yer alan ve de en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasındadır. Ülkemizde 2019 yılında meydana gelen ölümlerin %6’sı zatürre hastalığı nedeniyle meydana gelmiştir. 

RİSKİ ARTTIRAN DİĞER HASTALIKLAR
Zatürreye en fazla neden olan mikrop “pnömokok” olarak bilinen bakterilerdir. Pnömokoklara karşı yapılan pnömokok aşısı (zatürre aşısı) aşağıdaki durumlarda önerilmektedir. Bebek ve 5 yaşından küçük çocuklara, sağlıklı 65 yaş ve üzerindeki yetişkinlere. 5 yaş ve üzerinde olup pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıklar için riski arttıran diğer hastalıkları bulunanlara pnömokok aşısı uygulanmalıdır. Zatürreden korunmak için; Risk grubundaki kişilere zatürre aşısı yapılmalıdır. Kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi yapılmalıdır.  Stresten kaçınılmalıdır. Dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Sigara kullanımından kaçınılmalıdır.  Hijyenik barınma koşulları sağlanmalıdır. Kişisel sağlık önlemlerine özen gösterilmelidir.”

Haber: Burak Çalışkan 


 

İlginizi Çekebilir

2020 yılında 10 milyon kişi kansere yenik düştü!

İlginizi Çekebilir

İyot eksikliği hastalıklara yol açabilir 

İlginizi Çekebilir

Hastane öncesi obstetrik aciller eğitimi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

10957

MHP teşkilatı seçime hazır!

Gümüş, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı

Besicilere çiçek hastalığı uyarısı!

Otomobil ve kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü!

Ronaldo, Al-Nassr’da ilk golünü penaltıdan kaydetti

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

SIRADAKİ HABERLER