Akılcı ilaç kullanımı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu tarafından ülke genelinde yapılan ‘Akılcı İlaç Kullanımı Toplantısı’ Kırıkkale’de de yapıldı.

  • Sağlık
  • 12 Aralık 2019
  • 10:52
Akılcı ilaç kullanımı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu tarafından ülke genelinde yapılan ‘Akılcı İlaç Kullanımı Toplantısı’ Kırıkkale’de de yapıldı.

UZMAN EKİP TARAFINDAN BİLGİLER VERİLDİ
Kırıkkale İl Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan aile hekimlerine, faaliyet göstermekte olan hastanelerin acil servislerinde çalışan hekimlere, hastanelerde görevli uzman hekimlere ve eczacılara yönelik yapılan toplantıda uzmanlar tarafından çeşitli konularda bilgiler verildi.

HASTA SAYISI VE ÖLÜMLER ARTIYOR
İl Müdürlüğüne bağlı Hacı Hidayet Doğruer Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantının ilk açılış konuşmasını yapan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş; “Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı Dünyada çok önemli sorunlara neden olmaktadır. Bunların başında antibiyotik direncinin artması, dirençli bakterilerin çoğalması, bunlarla enfekte olan hasta sayısının hatta ölümlerin artması ve buna bağlı olarak yine ülkemize büyük bir ekonomik yük getirmektedir. Dünya da akılcı ilaç kullanımına yönelik birçok çalışma başlatılmıştır. Ülkemizde de Bakanlığımız bünyesinde güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu günkü toplantıda bunlara bir örnektir.” İfadelerini kullandı.

HEKİMLERE BÜYÜK ROL DÜŞMEKTEDİR
Akılcı ilaç kullanımında hekimlere büyük rol düştüğünü belirten Ağırtaş; “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca hazırlanan Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2014 yılında akılcı ilaç kullanımı koordinatörlüğü kuruldu ve bu tarihten itibaren konu hakkındaki farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çerçevede hekimlerimize, eczacılarımıza ve yardımcı sağlık personellerimize eğitimlerimiz verilmiş olup il genelindeki kamu kurum ve kuruluşlara yönelik bilgilendirme toplantı ve seminerlerimiz devam etmektedir. Akılcı ilaç kullanımının geliştirilmesinde en büyük rol hekimlere düşmektedir. Özellikle hastalar, hasta yakınları, eczacı, hemşire, sağlık çalışanları, medya da bu paydaşlar arasında yer almaktadır. Türkiye de akılcı ilaç kullanımı çalışmalarında Kırıkkale olarak oranlarımız Türkiye ortalamasına yakın olmakla beraber bu oranların daha iyi bir hale gelmesi için ve akılcı ilaç kullanımı farkındalığını sağlayabilmek adına daha çok çalışmamız gerekmektedir” dedi.

Düzenlenen toplantıda, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı Mesil Aksoy tarafından Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı konusunda slayt eşliğinde bilgiler verildi. 


Gazete kale / Burak Çalışkan

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

26141

Erduran: “Üyelerimizi asla mağdur etmeyeceğiz"

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

15 bin dönüm araziye lojistik merkezi

Özgü ve Gümüş ailelerinin mutlu günü 

Giyilmeyen kıyafetler çöpe değil, kumbaraya

Kırıkkale’nin lezzeti Bolu’da tanıtıldı

SIRADAKİ HABERLER