Geleceğin Meslekleri...

Çocuklarınızın ders çalışmaya olan isteksizlikleri ile oluşan sorunlar ve çocuklarınızın geleceği için duyduğunuz kaygılar sizleri korkutuyor. Bundan dolayı da ekonomik gücünüzü kullanmayı tercih ediyorsunuz.  Amaç; çocuğunuzun gelecekte güzel bir mesleği olsun. Bütün harcamalar ve emekler bu güzel düşünce için olduğunu biliyorum. Ama sizde bazı sorumluluklarınızdan para ödeyerek kaçamayacağınızı bilin isterim.
Çocuklarınızın dersleri ve ahlaki gelişimleriyle öğretmenleri ilgilensin istiyorsunuz. Konu tekrarlarını yapsın diye kurslara, bunun yeterli gelmediğini düşünerek eksiklerini tamamlasın diye özel ders öğretmenine, öğrendikleri ile soru çözecekleri bir ortam olsun diye kütüphane tarzı yerlere, program yapsın ve çözdüğü soruları  takip etsin diye eğitim koçlarına, bu yoğunlukta  strese giren çocuğunuzu anlasın dinlesin diye pedagoglara para ödüyorsunuz. Pedagog  ile paylaşamadıkları olur diye onu doğru yönlendirecek arkadaşlar edinsin istiyor, bunun için arkadaşının gittiği kafeye bile para ödüyorsunuz.  Sonuçta çocuklarınızın gireceği sınavlara en iyi şekilde hazırlanmasını istiyorsunuz.
Bu çalışma sistemi ile gelecekte yüksek bir gelire sahip mesleği olan çocuğun ne yapmasını beklemelisiniz? Ben söyleyeyim ama kızmayın bana. Sizleri evinizde ziyaret edecek, hastalandığınızda hastaneye götürecek, ilaçlarınızı eczaneden alacak ya da size evde bakım yapacak birilerini bulmasını beklemelisiniz. Cenazenizde üzülecek, ağlayacak ve size son görevini  yerine getirecek hatta arkanızdan dua edecek veya kabir ziyaretlerinizi yapacak birilerini bulmasını da beklemelisiniz. Hem de hepsini parasını vererek kendi dışında birilerine yaptırmasını  beklemelisiniz.
Bunları yapacak  elemanlara ihtiyacımız olacağından bu meslekler gelecekte bizi bekliyor olacak. Hasta ziyareti, ilaç alımı, hasta bakım, cenaze defin, üzülme ve ağlama, kabir ziyareti ile dua okuma elemanları gibi gözde meslekler çok fazla para kazandıracaklar gelecekte. Size abartıyorum gibi gelebilir ama ne yazık ki öyle görünüyor.
Çocukların başarıdan ve gelecekte yapacağı meslekten daha çok sevilmeye ihtiyaçları var. Onları dinleyin, hayatlarını paylaşın. Her şeyden önce kendinizden uzak tutmayın lütfen. En ufak takdir edildiklerinde veya önemsendiklerinde mutlu oluyorlar, havalara uçuyorlar. Bilmenizi isterim ki sizden gördükleri ile geleceklerini inşa edecekler ve onlara gösterdiklerinizle  yaşamlarına devam edeceklerdir...

Bu yazı toplam 28 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Berat Doğan Arşivi