Alaaddin Güneşer

Alaaddin Güneşer

Adalet mi? Hakikat mi?

Şöyle tarihi gözden geçirdiğimizde,adaletin hakikatten üstün olduğunu,hakikatı arayanların yok olmaya mahkum bırakıldığı,inceden inceye hakikat üzerinden adaletin  yaşandığı,düşüncelerden oluşan ,kişiselleşen,çelişen,yaşamlara göre her gün değişen kurallar manzumesi.Peki asıl olan  gerçek ADALET Mİ HAKİKAT Mİ.

Ruhun değil bedenin öne çıktığı,aklın devre dışı bırakıldığı,sadakat bağlarının istismar edildiği,güvenin ortadan kalktığı,ahiret yerinin tamamen dünya olduğu,doğruların yerini yalanların aldığı,samimiyetin gösterişten öte gitmediği,sözlerin sorgulanmadığı,doğru çizilen çizgilerin yanlış yorumlandığı,bencillik olarak tabir ettiğimiz kelimenin tesisi için her türlü çıkarları korumaya yönelik hayatımızın ayrılmaz parçası Adalet.

     Adaleti eğip bükmek mümdür ama hakikatı asla.Hakikat yaşandığı anda değişmesi mümkün olmayandır.Bir anda hayatımızın bir parcası olarak hep bizimle yol arkadaşıdır.Hafızamızda bizi meşgul eder.

Adaletin tesisinde haksız olanların haklı olduğunu düşünülecek olursa,hakikat kavramının hayatımıza dönmesi,düşünülmesi, anlatılması ve  ivedilikle gönül dünyamıza nakış edilmesi elzem gibi görünmekte.

Adalet ile tesis edilen bir dünyayı yazılı ve görsel basından takip etmekteyiz.Hakikatın hakim olduğu bir dünyada Amerika istediğini yapabilirmiydi,Filistin bu halde olurmuydu,  aynı değerleri taşıyan devletler ayrı grupların içinde yer almak için yarış içine girerlermiydi,mazlumun boynu bükük kimsesiz yalnız kalırmıydı.Her gün televizyonlarda tecavüz,hırsızlık ve cinayet haberleri seyretmek zorunda kalırmıydık.Düşüncemizden dolayı ötelenirmiydik,birini sevdik diye dışlanırmıydık,sevdiğimiz ile yan yana olduğumuzdan    dolayı ayıplanırmıydık acaba.

Adaletten bahsedenlerin adaletsizliği elbette hakikatın üzerini örtmez.Altın ne kadar adalet ile muamele görse hakikatte altın değilmidir.Adalet ile hakikatin üzerini örtmeye çalışanlar geçmişte ne kadar başarabildiler ki,yarın muvavfakat olacaklar.Hani Ferdi TAYFUR’un bir şarkısında bahsettiği gibi HAKİKATLAR GİZLENMEZ,gerçekleri söylemek lazım gelmez mi.

  HAKİKAT;adalete can vermektir,yüceltmektir,onurlandırmaktır,hatırlatmaktır,diriltmektir,açmaktır,örtmektir,omuz vermektir,sevmektir,yol yürümektir,bir ve beraber olmaktır,birleşmektir,huzur ve kardeşliktir.

     Yüce gönüllü Peygamber Efendimizin de buyurduğu gibi ”Dünyada ki bütün müslümanlar bir insan vücüdu gibidir.Ayağa diken battığında baş bu acıyı hisseder”

     HAKİKAT Müslüman olmaktır Kainatın sahibi olan Allah’ın  emir ve yasaklarına uymaktır……..Vesselam

Bu yazı toplam 4 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Alaaddin Güneşer Arşivi