Alaaddin Güneşer

Alaaddin Güneşer

2017 geçti

Evet… Geçmez denilen günler ve aylar geçti. Gelmez diye düşünülen sevinç ve hüzünle dolu bir yılın daha sonu geldi.Artılarıyla eksileriyle tamamlanan,ahiretimiz için muhasebesi yapılması gereken kocaman bir yıl.

Bu 31 Aralık gecesine nasıl hazırlandığımız,ne gibi faaliyetler içerisinde olacağımız,elbette çocuklarımıza bırakmakla yükümlü olduğumuz inanç değerlerimiz açısından, çok önem ve ehemmiyet taşımaktadır.

Kurban Bayramında Allahın Kuranı Keriminde buyurduğu ‘’Rabbiniz için Kurban kesin ‘’ayeti kerimesini pervasızca tartışan,Kurban kesim hadisesini hayvan haklarının ihlali sayan sayın hayvan severler,ya sizler neredesiniz.31 Aralık gecesi zevkleri ve eğlenceleri uğruna hindi katledip yemeyi örf kabul edenlere neden seslerini yükseltmiyorsunuz.Kurban kesilir mi?, kesilmez mi? diye televizyonlarda boy gösteren,ilim erbabı din temsilcileri,ya sizler neden seslerinizi çıkarmıyorsunuz.

Ağaç severler ya sizler,yılbaşı eğlencesi uğruna katledilen o güzelim çam ağaçları ne olacak..Feryatlarınızı,yaygaralarınızı,eylenlerinizi,söylevlerinizi neden duyamıyoruz acaba.

 

Duyamayız  elbette.Geleneklerimizde ve dinimizde olmayan kuralları dile getirdiğinizde,toplum içerisinde hayatta iken şirin görünmeye çalıştığınız toplum tarafından horlanmaktan korkarsınız.Halbuki bu korkularınızı yenip,toplumumuza hakikatleri haykırsanız, belki saygı gördüğünüz toplum tarafından dışlanırsınız ama sizi örnek alan çocuklarınız ve yakınlarınıza örflerine bağlı,dininin emrettikleri kurallara uygun bir nesil bırakmanın huzuru içerisinde yeni bir seneye başlamanın hazzını yaşarsınız.

Her zaman dilimizden düşürmediğimiz Allah ve Peygamber sevgisinin doğru şekilde  uygulana bilmesi için 31 Aralık gününün, İslam tarihinde ne kadar önemli bir tarih olduğunu,bu tarihin nasıl anlaşılması gerektiğini kavrama gayretlerimiz,31 Aralık gecesini nasıl geçireceğimizi açıkça bizlere işaret etmektedir.

Evet,,,, 31 Aralık İslam tarihinde Kutsal Mekke şehrinin İslam orduları tarafında fetih    edildiği gündür.Milat(yeniden Doğuş,Diriliş) denilen kavram bu mübarek gecede,      hindilerle içki sofralarında mı? karşılanmalı.İnanmış olduğumuz kutsal dinimizin ulu  temsilcisi Peygamberimiz (s.a.v)’’ Kim kime benzemeye çalışırsa muhakkak onlardandır’’buyurmamışlar mı?.Bazı İslam büyükleri Hıristiyan adetlerine uymanın insanı kafir yapacağı noktasında beyanlarda bulundukları rivayetlerde mevcuttur.

31 Aralık gecesini Mekke Şehrinin fethine uygun şekilde geçirmek,kalbimizde duyduğumuz Allah ve Peygamber sevgisini hayata geçirmek için tam fırsat değil mi?Bu fırsatı tekrar yakalamak için bir sene daha beklemeye ne gerek var.Peygamber Efendimizin buyurdukları gibi ‘’erteleyenler helak oldular ‘’hadisi mucibince helak olmamak için bu günümüzü,    günün önem ve ehemmiyetine uygun geçirmenin tam zamanı diyorum.

Tüm Kırıkkaleli hemşerilerime, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına ve İslam   Alemine,yeni yılın sağlık,mutluluk,huzur,inanç,hayırlı bol kazanç,saygı,sevgi kazandırması temennisi ile 2018 yılı mübarek olsun diyorum.

Bu yazı toplam 3 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Alaaddin Güneşer Arşivi