Köşe Yazarı

Berna Yahşi

bernayahsi@yahsimedya.com

Prematüre annesi olmak

  • 24-11-2022
  • 12:02:32

Bu ilk yazımda çok heyecanlı olmamla birlikte bir şeyler paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sık sık olmasa da ara ara yazmaya çalışacağım. Yaklaşık 1 yıldır yayın yaptığımız Gazetekale Gazetemize bende içerik yönünden zenginlik katmak istiyorum. Gazetekale, önce şehrimize sonra da bize çok şey kattı. Bunun sorumluluğu ve ağırlığı üzerimizde… Umarım  keyifle takip ediyorsunuzdur. 
*
Başlıktan da anlayacağınız üzere, bu yazıyı oğlum Aras ile yaşadığımız o unutulmaz günlerin tecrübelerini aktarmak istiyorum. Neler, neler yaşadık? Satırlara sığmayacakta olsa, gönlümden geçenleri aktarmak istiyorum. Bir mucize… Allah’ın inayeti… Doğumundan önce yaşanılan travma, stres, kaygı ve endişe… O kadar zor ki… Allah kimseye yaşatmasın! Gününü saydığınız bir doğum, bir anda habersiz bir şekilde önünüze çıkıyor. Her ne olursa olsun çok güçlü olmak zorundasınız! Sonraki günler ise tarifsiz duygularla dolu…

Acılarınızı bir kenara atıp, o minik yavrunuzun kuvözden çıkacağı günü bekliyor, ona biran önce kavuşmak istiyorsunuz. Bekliyorsunuz ama aklınız hep orda. Kötü haber duymamak bir tarafa, çevrenizdeki insanların da sizi anlamasını istiyorsunuz. Emin olun her ne yaşarsanız yaşayın, içinize atıyorsunuz. Doğumdan sonra Aras’ı sürekli görme isteği olsa da, haftanın sadece 2 günü onu görebiliyorduk. Buna şükür… Tabii onunla birlikte yanında yatan ve kısmen aynı şartları taşıyan arkadaşlarını da görüyorsunuz. Ona minik minik dokunduğunuzda  içinizden ılık ılık bir şeylerin aktığını hissedebiliyorsunuz. Bu dokunuşlarla kısmen rahatlasanız bile yarım saat sonra ayrılacak olmanın ve onu hastanede bırakmanın hüznü kaplıyor içinizi…

İlk 1 hafta endişe, üzüntü ve ‘ne olacak?’ sorusu beyninizi kemiriyor. Sanki yüreğinizi hastanede bırakmış, her yutkunuş ıstırap gibi… Ama çok güçlü olmak ve Aras’a süt götürmek en temel görevimizdi. İkinci hafta ise her geçen gün kilo aldığını duymak ve geliştiğini görmek mucizenin adını koyuyordu. Kuvözden çıkmış artık elbiseler giyebiliyordu. Haa bu arada elbise kabul etmiyorlar. Orada süper bir sistem var. Hepsinden Allah razı olsun. Kendi çocukları gibi tüm bebeklere bakımlarını yapıyorlar. 

Üçüncü hafta ise artık çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyor ve evimize götürmenin mutluluğunu yaşıyorduk. Son tetkikler yapılıyor, dış dünyaya adaptasyonu ölçülüyordu. Son 3 günün tamamını hastane de Aras ile geçirdim. Bu mutluluğu tarif edemem. Rabbime binlerce hamd olsun. O minicik beden, 21 gün süren bu tarifsiz duyguların ardından evimize geldi. 

Oğlum Aras Kadir Yahşi, 14 Şubat günü bize mucizeyi yaşattı. Ve bugün 9 ayını doldurmuş sağlıklı bir bebek. Rabbim tüm bebeklere şifa, ailelerine sabırlar versin. 
Sevgilerimle… 

Diğer Yazarlarımız

Geleceğin Meslekleri...

Berat Doğan

Son Makaleyi Oku

Yaparsa Mehmet Saygılı yapar

Özgür Dönmez

Son Makaleyi Oku

Hayatınızda size verilen sinyaller!

Hatice Akgül

Son Makaleyi Oku

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Ahmet Gökdemir

Son Makaleyi Oku

Bir saat babayı hatırlatır 

Nermin Uslu

Son Makaleyi Oku

Prematüre annesi olmak

Berna Yahşi

Son Makaleyi Oku

Seçim ve sürpriz isimler

Kadir Yahşi

Son Makaleyi Oku

İyilik ekseninde aile

Tahir Kıymaz İl Vaizi

Son Makaleyi Oku

Ölüm

Bekir Akdeniz

Son Makaleyi Oku

Sen güneşsin öğretmenim

Hidayet Doğan

Son Makaleyi Oku

Milli gururumuz TOGG

Müfit Arslan

Son Makaleyi Oku

Unuttu beni

Derviş Ekim

Son Makaleyi Oku

Geçti ömrüm boşu boşuna 

Dede Bulut

Son Makaleyi Oku

Gönül öyle bir şeydir ki 

Sadettin Karalök

Son Makaleyi Oku

Öğretmenim

Rabia Taşdemir

Son Makaleyi Oku

Her şeyi sen öğrettin

Şadiye Eryılmaz

Son Makaleyi Oku

Emperyalizmin ordusu kahpe NATO...

Enver Özdel

Son Makaleyi Oku

Gerçeklik Nedir?

Taha Yasin Karabay

Son Makaleyi Oku

Ramazan Ayı

Ali Ünal

Son Makaleyi Oku

Bir çocuğun gözyaşları!

Aysun Sertdemir

Son Makaleyi Oku

Hepimiz sorumluyuz!

Gurbet Lüy

Son Makaleyi Oku

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

İlyas Şen

Son Makaleyi Oku

SIRADAKİ Yazıları

Yazar Yorumları

Yorum Yaz

41331