Doğru insan

Doğru insan

  • 01 Haziran 2021 Salı
  • 14:19

Doğru insan, bizim doğrularımıza göre şekil alır. Zevklerimiz, hobilerimiz veya dünyaya bakış açımıza uygun kişiler doğru insanı seçme de biz fark etmesek bile etkilidir.

İnsandır bu dünya da hep bir diğer yarısını arar, durur bir yapbozun diğer bir parçası gibi eşini bulmaya çalışır bulunca tamamlanacağını düşünür. Ama bazen büyük yanılmalar olur. Bu yüzden herkes hayatının büyük bir bölümünde doğru insanı aramıştır veya da aramaktadır.

Doğru insan kişinin karakteriyle çok çok ilgilidir; iyi davranışlar sergilemesi veya merhametli olması, sadık olması gibi daha sayacağımız onlarca yüzlerce özellikle beraber kişinin ruhuyla da bütünleşeceği için oldukça önemlidir.

İnsan 'kader' nasip' kavramlarının çemberinde dönüp durur varlığını bilmekle beraber hayatının hemen hemen her döneminde o kişiyle mucizevî bir kavuşmanın hayalini kurmaktadır. Tabii ki de doğru kişiler için söylenmiş.

Hayat yolculuğumuz da her insan için karşımıza sadece iyi doğru insanlar çıkmayacak, asla yanlış insanlarla da karşılaşacağız. Kötü anılarımız olacak büyük sarsılacağız belki ama Allah bir gün senin için yürü ya kulum diyecek ve sen yeniden yeşereceksin. Bizi yoran ve inciten insanlar doğru insanların kıymetini bilmemize çok yarayacaktır.

Doğru insanları, iyi insanları bulmak baya çok zordur, yerin altında ki elmas gibi çok çok değerlidir. Onları bulduğumuz zaman sımsıkı sarıp sarılmalı bir ömür bırakmamalıyız.

Bunu bir sevgili, eş olarak adlandırdığımız kadar içinde Dost, Arkadaş, Sevdiğin insanlar yakın arkadaş vs. olarakta adlandırmak gerekirse;

Pek çok insan iyi ve doğru insan olmak ile kendini kullandırmak, salak olmak gibi şeyleri birbirine karıştırırlar. Aslında bu kişiler içlerinde fesatlık barındıran ve kötülük yapmayı akıllı olmak, cin fikirli olmak sayan kişilerdir.

Bu insanlar hayatları boyunca ne iş yerinde ne aile yaşamında ne de arkadaş çevresinde mutlu olamazlar, ağızlarından hiçbir şekilde güzel düzgün sözler çıkmaz. Kendileri gibi biri ile kendilerinin de yaşamak isteyip istemeyeceğini sorgulamaları gerekir.

İyi insan olmak salak olmak değil, erdemli olmak demektir. Haksızlık karşısında susmamak demektir. Yoksulun, ezilmişin, hayvanların haklarını korumak demektir. İnsanlara ön yargılar olmadan bakabilmek demektir.

Hayatın getirdiği zorluklar ve insanların ön yargıları karşısında güçlü kalmanız dileğiyle.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

Diğer Yazarlarımız

Aysun Sertdemir

Doğru insan

Son Makaleyi Oku

Alaaddin Güneşer

Hayır yaparken çalanlar!

Son Makaleyi Oku

Gurbet Lüy

Hepimiz sorumluyuz!

Son Makaleyi Oku

Mehmet Fırat Özsayın

Dolar neden bu kadar arttı?

Son Makaleyi Oku

İlyas Şen

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

Son Makaleyi Oku

Nisan Çalışkan

Şooorayı yazmalımıyız?

Son Makaleyi Oku

Kadir Yahşi

Şehr-ül Emin

Son Makaleyi Oku

Emre Kandemir

Başkan mı? Çoban mı?

Son Makaleyi Oku

Aysun Sertdemir Yazıları