Vatandaşın TOKİ kurnazlığı

Kırıkkale’de TOKİ’den vadeli aldıkları evi 40-50 bin TL farkla tekrar satışa çıkaran bazı kurnazlar, akıllarda soru işareti bıraktı. 10 bin ila 20 bin TL arasında peşinatla tapularını alan bazı vatandaşlar, aradan zaman geçmeden evlerini satılığa çıkarıyo

  • 3. Sayfa
  • 31 Ekim 2019
  • 17:12
Vatandaşın TOKİ kurnazlığı

Kırıkkale’de TOKİ’den vadeli aldıkları evi 40-50 bin TL farkla tekrar satışa çıkaran bazı kurnazlar, akıllarda soru işareti bıraktı. 10 bin ila 20 bin TL arasında peşinatla tapularını alan bazı vatandaşlar, aradan zaman geçmeden evlerini satılığa çıkarıyor. Peki neden?

NEDEN TEKRAR SATIŞA ÇIKARDILAR?
Kırıkkale’de son zamanlar halk arasında konuşulan konulardan biri de TOKİ evlerinin satışı… Son olarak Yeni Mahallede yapılan TOKİ konutları bitmek üzere. Geçtiğimiz aylarda TOKİ tarafından satışı yapılan ve 10 bin TL peşin 180 ay vade ile konut sahibi olanlar, aradan zaman geçmeden evlerini yeniden satışa çıkardı. Akıllardaki soru ise bu insanlar yeni aldıkları evi neden satışa çıkardı? 

180 AY VADE DE DEVREDİLİYOR
Dar ve orta düzey gelire sahip ailelerin konut ihtiyacını karşılamak için devlet tarafından kurulan TOKİ Konutları, bazı vatandaşların kurnazlığı ile suiistimal ediliyor. “Ön şartsız, kurasız, başvuru önceliğine göre, konut seçme ve alma olanağı” ile aldıkları daireleri kurnazlık yaparak, kar elde etmeye çalışıyorlar. Kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunulan projede; 10 bin TL peşin, 180 ay vade ile konut alan bazı vatandaşlar, üzerine fark koyarak, evlerini yeniden satışa çıkardı. Ünlü emlak sitesinde satışa sunulan evlerin fiyatları ise dudak uçuklatıyor. 40 bin ila 90 bin lira arasındaki satışa sunulan evlerin kalan 180 ay taksiti ise alan kişiye devrediliyor. Bu durumda evi alan kişi aslında fark ödeyerek evi alıyor. Daha önce TOKİ’nin konut satışından haberi olmayan vatandaşlar, adeta karaborsaya düşen evlerin daha çok pahalanmaması için acele ediyor. 

UYDU KENT
Bu arada Yeni Mahallede yapılan 2. Etap projede TOKİ birçok sosyal donatıyı da hayata geçirdi. Projede modern bir yaşam alanı sunuluyor. Cami, oyun sahaları, alışveriş merkezi gibi bir çok yeni alanı bu projede görebilirsiniz.  TOKİ’nin bu projesi aynı zamanda uydu kent diye geçiyor.

Gazete kale / Burak Çalışkan.  

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

98514

Erduran: “Üyelerimizi asla mağdur etmeyeceğiz"

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

15 bin dönüm araziye lojistik merkezi

Özgü ve Gümüş ailelerinin mutlu günü 

Giyilmeyen kıyafetler çöpe değil, kumbaraya

Kırıkkale’nin lezzeti Bolu’da tanıtıldı

SIRADAKİ HABERLER