TL işareti (₺) nasıl yapılır? Klavyede TL işareti yapmak (₺)

Birçok insan parasal tutarları yazmak istediği zamanlarda TL işaretine (₺) ihtiyaç duymuştur. Ancak TL işareti (₺) hayatımıza yakın bir zamanda girdiği için klavyeler üzerinde yer almamaktadır. Bu nedenle birçok insan TL işaretini yapmakta bir hayli zorla

  • Teknoloji
  • 08 Aralık 2020
  • 12:58
TL işareti (₺) nasıl yapılır? Klavyede TL işareti yapmak (₺)

KLAVYEDE TL İŞARETİ NASIL YAPILIR?
Eğer bir bilgisayar başındaysanız ve TL işaretini (₺) klavye üzerinden yapmak istiyorsanız, klavye üzerinde aynı anda birden fazla tuşa basmanız gerekecek. Klavyede TL işareti (₺) yapmak için öncelikle Space tuşunun sağında bulunan ‘Alt Gr’ tuşuna basmanız ve parmağınız Alt Gr tuşuna basılıyken, ‘T’ harfine basmanız gerekiyor. Bu iki tuşun kombinasyonu ile klavye üzerinden TL işaretini (₺) yapabilirsiniz. 

TELEFONDAN TL İŞARETİ (₺) NASIL YAPILIR?
Eğer bir akıllı telefon kullanıcısıysanız ve telefonunuzdan TL işareti (₺) yapma ihtiyacı duyduysanız yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Mobil cihazının sanal klavyesi açık haldeyken alt köşede bulunan ‘123’ simgesine dokunmanız ardından açılan sayılar ve semboller menüsünden TL işaretini (₺) bularak dokunmanız gerekiyor.

TL İŞARETİ NEDİR?
1 Mart 2012 yılında resmi olarak kullanıma giren TL işareti (₺), Türk lirasının dünya çapında kabul görmüş olan sembolüdür. TL işareti (₺) için 8 Eylül 2011 tarihinde bir yarışma düzenlenmiş ve toplam 8 bin 362 TL işareti tasarımı arasından Tülay Lale’ye ait olan bu tasarım birinci olarak seçilmiştir. Yarışmanın tamamlanmasının ardından o zaman Başbakan olan şuan ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mart 2012 tarihinde TL işaretini kamuoyu ile paylaşmıştır. Sembolün asıl amacı, Türk lirasının dünyadaki bilinirliğini ve itibarını artırmaktır. Simge, yarım çıpa halindeki ‘L’ harfi içerisine yerleştirilmiş yukarı doğru çift çizgili küçük ‘t’ harfinden oluşturulmuştur. Çift çizgi doğu ve batı köprüsü anlamına gelirken, çıpa ise yükselişi ve güveni temsil eder. 

Kare işaretinin (#) nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın. 

 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

42746

İki otomobil çarpıştı! 4 kişi yaralandı 

Kutluca: “Vatandaş borç içinde!”

Mavi Cafe ve Bistro, Yenişehir’de açıldı

Keskin beton santrali hizmette 

Bozkırın tezenesi film oluyor 

Müftü Yaşar: “Camilerimiz çocuklarla daha güzel”

SIRADAKİ HABERLER