Müftü Yaşar: “Ramazan ayı, rahmet ve berekettir”

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı nedeniyle açıklamalarda bulundu. Yaşar, “Ramazan ayı rahmet ayıdır. Çünkü insanlığın kararan ufkunu aydınlatan Kur’an-ı Kerîm, bu ayda inmeye başlamıştır” dedi. 

  • Gündem
  • 21 Mart 2023
  • 11:35
Müftü Yaşar: “Ramazan ayı, rahmet ve berekettir”

ÇARŞAMBA GÜNÜ İLK SAHURA KALKACAĞIZ 
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı’nın yaklaşmasıyla birlikte bütün Müslüman aleminde manevi bir atmosfer hakim. İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Ramazan Ayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 22 Mart 2023 Çarşamba günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 23 Mart 2023 Perşembe günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır.”

RAMAZAN AYI BOYUNCA ETKİNLİKLER YAPILACAK 
“2023 yılı Ramazan ayı boyunca vaaz-irşat ve faaliyetler tertip edilmiştir. Bu kapsamda:

1.Ramazan ayı boyunca öğle ve teravih namazlarından önce işlenmek üzere her bir vakit için Başkanlığımızın belirlediği tema ve toplumun öncelikli ihtiyaç duyduğu alanlarda konu tespiti yapılmıştır.

2. Aynı minval üzere kadınlara yönelik vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır.

3. İl genelinde bütün camilerde din görevlileri tarafından tespit edilecek vakitlerde mukabele programları tertip edilecektir.

4. Kur’an kursu öğreticileri tarafından Kur’an kurslarında yada tercih ettikleri camilerde kadınlara yönelik mukabele programları tertip edilecektir. Mukabele programlarında cüzlerde öne çıkan mesajlar uygun bir zaman diliminde cemaate aktarılacaktır.

5. Çarşı Camii’nde öğle ve cuma namazlarından önce Tefsirli Mukabele okunacaktır.”

6. Müftülüğümüz bünyesinde eğitim faaliyetinde bulunan Hafızlık Kur’an kursları öğrencileri, ilimizde merkezi camilerde mukabele okuyacaklardır.

7. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İlimiz Merkez Çarşı Camii ve Bülenthan Camii’nde hatim ile teravih namazı kılınacaktır.

8. Vatandaşlarımız tarafından mektup, fax, e-posta vb. yollarla yazılı olarak; müftülüğe bizzat gelerek ya da telefonla yöneltilen sorulara cevap vermek ve aileye yönelik hizmet sunmak üzere vaizlerimiz tarafından Aile ve Dini Rehberlik Büromuzda hizmet sunulacaktır.

9. Ayrıca “Alo 190 dini bilgilendirme hattı”na gelen sorulara cevap vermek maksadıyla başkanlığımızın planlaması doğrultusunda haftanın yedi günü 08.00’de başlayarak iftar vaktine kadar vaizlerimiz tarafından hizmet sunulacaktır.” 

10. 17 Nisan 2023 Pazartesi günü idrak edilecek Kadir Gecesi münasebetiyle Nur Camii’nde Kur’an Ziyafeti ve hatim programı tertip edilecek, tüm camilerde Kur’an tilavet edilecek ve hatim duası yapılacaktır.

11. Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimler, engelliler, göçmenler, emekli personel, çocuk evleri, öğrenci yurtları, huzurevi, hastane, ceza infaz kurumu, AMATEM, kadın konuk evleri vb. kişi ve kurumlara yönelik Müftülüğümüz personeli tarafından ziyaretler gerçekleştirilecek, programlar düzenlenecektir.

12. Halkımızın talepleri doğrultusunda camilerde itikafa girmelerine imkan sunulacaktır.

13. Kadir gecesinde vatandaşlarımızın geceyi ifası için Nur Camii sabaha kadar ibadete açık bulundurulacaktır.

14. Çarşı Camii’nde bulunan Sakal-ı Şerif kadir gecesinde cami görevlilerinin sorumluluğunda ziyarete açılacaktır. Bu vesileyle aziz milletimizin, İslam aleminin ve Kırıkkaleli kardeşlerimin Ramazan ayını tebrik eder, vatanımızı ve milletimizi başta salgın hastalık ve afet olmak üzere her türlü tehlikeden muhafaza etmesini, Cenabı Allah’tan niyaz ederim” dedi.


BU YIL FİTRE MİKTARI 70 TL 
“Peygamber efendimizi örnek alarak Ramazan ayını vesile kılarak ihtiyaç sahibi kişileri gözetelim. Zekatlarımız, sadakalarımız, fitre ve fidyelerimizle onların hanelerini şenlendirelim. Başkanlığımız bu yıl için fitre miktarını asgari 70 TL olarak belirlemiş olup, fitrelerimizi Ramazan ayı girmeden de ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceğimizi unutmayalım. Cennet vatanımızda meydana gelen elim deprem sebebiyle meydana gelen yıkımda can ve mallarını kaybeden, yurdumuzun birçok yerinde misafir edilen (bu manada ilimizde de misafir ettiğimiz) depremzede kardeşlerimize ensar olmak, acılarını paylaşmak, ekmeğimizi bölüşmek, Müslüman olarak bize düşen en büyük görevdir” dedi.
Haber: Ahmet Gökdemir 

İlginizi Çekebilir

Müftü Yaşar: “Ramazan ayı, rahmet ve berekettir”

İlginizi Çekebilir

Hafızlar iftarda buluştu 

İlginizi Çekebilir

Müftü Yaşar yeni açılan Kur'an kursunu ziyaret etti

murtaza kurt
Ramazan ayı zam ayıdır.Ramazan ayında kapitalistler müslümanları soyar.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

68052

Doğal afet için çalışmalar yapılıyor 

Yüksek Hızlı Tren, ekonomiye katkı sağladı 

Kurban Bayramı ne zaman? 2023 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Türkyılmaz: “Geçmişi sorgulamıyoruz, geleceğe yatırım yapıyoruz”

Kutluca, “Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz”

Uluslararası pedallar Kırıkkale’de çevrilecek 

SIRADAKİ HABERLER