Koronavirüs tedbirleri için uygulanan kısıtlamaların detayları belli oldu 

Koronavirüs tedbirleri için uygulanan kısıtlamaların detayları belli oldu 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde koronavirüs salgınına karşı alınan kararlar, 81 ilin valiliğine gönderildi. 

  • Kategori : Gündem
  • 18 Kasım 2020 Çarşamba
  • 09:54

HAFTA SONLARI KISITLAMA GETİRİLDİ
Koronavirüs salgınının yeniden yükselişe geçmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yeni önlemler alındı. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlara günün belli saatlerinde kısıtlamalar getirilirken, hafta sonları saat 10.00 ile 20.00 arası dışında sokağa çıkma yasaklandı.

GENELGENİN TAMAMI
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede şu maddeler yer aldı;

Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde saat 10.00 ila 20.00 arasında hizmet sunabilecek.

Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek

Yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak, üretim, imalat ve tedarik zincirleri bundan muaf olacak.

Seyircisiz oynanacak spor müsabakalarındaki görevliler, şehirler arası toplu ulaşım aracı görevlileri ile bu araçlarla seyahat edeceğini belgeleyenler kısıtlamadan muaf olacak.

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile sınav görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

İZİN ALANLAR KISITLAMALARDAN MUAF OLACAK
Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı sürelerde, vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacak. İstisnai durumlarda izin alanlar özel araçlarıyla seyahat edebilecek.
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.