Koronavirüs salgınında yeni süreç

Koronavirüs salgınında yeni süreç

Kırıkkale İl Pandemi Kurulu, 1 Mart tarihinde başlayacak olan normalleşme süreci ile ilgili bir bilgilendirme mesajı yayımladı. Kurul mesajında, "Bu süreçte il bazlı takip yapılacak ve uygulanacak tedbirler buna göre belirlenecek." dedi.

  • Kategori : Gündem
  • 27 Şubat 2021 Cumartesi
  • 11:49

1 MART'TA YENİ SÜREÇ BAŞLIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısının ardından bazı açıklamalarda bulunmuş ve 1 Mart itibariyle normalleşme sürecinin başlayacağını duyurmuştu. Yaptığı açıklamada, normalleşme süreci için bazı şartlar aranacağını da belirten Erdoğan, illerin 4 ayrı gruba ayrılacağını ve illerdeki vaka sayısına göre tedbirlerin belirleneceğini belirtmişti. 1 Mart tarihine sayılı günler kala Kırıkkale İl Pandemi Kurulu, 1 Mart tarihinden sonraki süreç için bir bilgilendirme mesajı yayımladı. 

"İL BAZLI TAKİP YAPILACAK"
Kırıkkale'deki vaka sayısına göre tedbirlerin belirleneceğini dile getiren Pandemi Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur."

4 AYRI RİSK GRUBU
"Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir."

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM
"İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine'de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti. Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat'tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak'tan beri uygulanan; 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir."

"KIRIKKALE'NİN RİSK GRUBUNA GÖRE GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK"
"1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır."

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.