Klavyede derece (°) işareti nasıl yapılır? Derece işareti kısa yolu nedir?

Kimi zaman hava durumu bilgilendirmesi yaparken, kimi zaman ise matematik, geometri, fizik ve kimya gibi sayısal derslerde derece (°) işareti kullanmamız gerekebilir. Kağıt ve kalem ile derece işaretini yapmak son derece kolay olsa da, klavyeden veya mobi

  • Teknoloji
  • 01 Mart 2021
  • 14:14
Klavyede derece (°) işareti nasıl yapılır? Derece işareti kısa yolu nedir?

DERECE İŞARETİ NEREDE KULLANILIR?
Dijitalleşen dünyada kağıt ve kalem kullanımı giderek azalmakta. Günümüzde, hızlı ve kolay kullanımı sayesinde elektronik ortamda yazı yazmak, kağıt ve kalemle yazı yazmaktan daha çok tercih edilir bir hale gelmiş durumda. Ancak teknolojinin bazı dezavantajları olabiliyor. El becerisi yerine teknik bilgi isteyen elektronik ortamda, bazı harfleri ve işaretleri yazmak adeta bir çile haline gelebiliyor. Bunlardan bir tanesi de hava durumu ve sıcaklık bilgilendirmesinde veya matematik, geometri, fizik ve kimya gibi sayısal derslerde kullanılan derece (°) işareti. Bir kurşun kalem ile kağıt üzerine yazması çok basit olan bu işareti, klavyeden yapmak oldukça zor. Peki, Klavyede derece işareti nasıl yapılır? Mobil cihazlarda derece işareti nasıl yapılır? Derece işaretinin klavyedeki kısa yolu nedir? 

KLAVYEDE DERECE İŞARETİ NASIL YAPILIR?
Klavye üzerinden derece (°) işareti yapabilmek için; space tuşunun sol tarafında bulunan ‘ALT’ tuşuna elinizi basılı tutmanız ve eliniz bu tuşta basılı haldeyken, klavyenin sağ tarafında bulunan rakamlar kısmından sırasıyla 2, 4 ve 8 numaralı tuşlara basmanız gerekir. Bu işlemin sonucunda derece (°) işaretini yazmış olacaksınız. 


 

ANDROİD CİHAZLARDA DERECE İŞARETİ NASIL YAPILIR?
Andorid işletim sistemli bir akıllı telefonda derece (°) işareti yapmak istiyorsanız; mesajlaşma kısmında bulunan klavyenin sol alt köşesindeki ‘!#1’ butonuna tıklamanız, daha sonra değişen klavyede ‘1/2’ butonuna tıklamanız ve son olarak bu kısımda yer alan derece (°) işaretine tıklamanız gerekmektedir.

 

İOS CİHAZLARDA DERECE İŞARETİ NASIL YAPILIR? 
İOS işletim sistemli bir akıllı telefonda derece (°) işareti yapmak istiyorsanız; mesajlaşma kısmında bulunan klavyenin sol alt köşesinde bulunan ‘123’ butonuna tıklamanız, daha sonra değişen klavyede sıfır ‘0’ tuşuna basılı tutmanız ve tuşun yanında açılan küçük pencereler derece işaretini seçmeniz gerekmektedir.
 

 

APPLE BİLGİSAYARLARDA DERECE İŞARETİ NASIL YAPILIR?
Apple (MAC) bilgisayarlarda derece işareti yapmak istiyorsanız; klavyede bulunan Option (ALT) ve Shift tuşuna basılı tutmanız ve eliniz bu tuşlara basılı haldeyken, klavyenin üst köşesinde bulunan sayılar kısmından 8 numaralı tuşa basmanız gerekir. Bu işlemin sonucunda derece (°) işaretini yazmış olacaksınız.
 

İlginizi Çekebilir

TÜGVA, 2 bin öğrenci ile yaz okulu başlattı

İlginizi Çekebilir

Ana Arı Siparişi

İlginizi Çekebilir

Karşıyaka, Kırıkkalespor maçı için başvuru yaptı

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

88989

Sevgi ve merhamet timi sahada

Öztürk, “Kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürdü”

Motorine indirim geliyor

Öğrencilerin yemek ihtiyacı devlet tarafından karşılanacak 

Tek sorunumuz bölgecilik!

Uğurer, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı 

SIRADAKİ HABERLER