Kararı YHK söyleyecek

Kararı YHK söyleyecek

Tüpraş´ta Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma çıkmaması üzerine işçilerin eylemleri ile ilgili ilk kez TÜPRAŞ yönetiminden açıklama geldi. TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu sözleşme ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  • Kategori :
  • 20 Mayıs 2019 Pazartesi
  • 15:53

Tüpraş´ta Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma çıkmaması üzerine işçilerin eylemleri ile ilgili ilk kez TÜPRAŞ yönetiminden açıklama geldi. TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu sözleşme ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tüpraş´ta yaşanan gelişmelerle ilgili ilk kez açıklama yapan Yelmenoğlu´nun açıklamasının tam metni şöyle: “Türkiye´nin en büyük şirketi olmanın getirdiği büyük sorumlulukla Ülkemizin ekonomik gelişimi için var gücümüzle çalışıyoruz. Rafinerilerimiz de faaliyet gösterdikleri şehirlerin ekonomisini kalkındırmakla kalmıyor, istihdamın adeta belkemiğini oluşturuyor. Yıllar içinde karşılıklı güven ve anlayışla dört rafinerimizde tesis ettiğimiz iş barışımız da tüm çalışma arkadaşlarımızın en büyük teminatıdır. Bu noktadan hareketle, şirketimizle örgütlü bulunan Petrol İş Sendikası ile 30 Ocak´tan bu yana yürüttüğümüz Toplu İş Sözleşmesi sürecimize ilişkin şeffaf ve doğru bilgilenme ihtiyacı doğduğunu üzülerek görmekteyiz”

 “Her fırsatta vurguladığımız gibi Tüpraş olarak yönetim felsefemizin temelini hak temelli adil bir yaklaşım oluşturmaktadır. Tüm faaliyetlerimizi bu kapsamda ve sendikal haklara istisnasız saygı göstererek yerine getirmekteyiz. Bununla birlikte, risk düzeyi son derece yüksek olan sektörümüzde iş barışının korunmasına da büyük önem veriyoruz. Bu noktada özellikle belirtmek isteriz ki, Tüpraş´taki iş barışı, sadece tesislerimizdeki çalışma düzeninden ibaret değildir. Ülkemizin ekonomisi ve sanayisini ilgilendiren çok önemli boyutlarının bulunduğu açıktır”

 “Bu anlayışla ve masada çözüme ulaşmak hedefiyle 30 Ocak 2019´dan bu yana Petrol İş Sendikası ile Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimizi müzakere ederek sonuçlandırmayı arzu ederek sürdürdük. Ancak iş süreçlerimizin sürdürülebilirliği, verimliliği ve emniyeti açısından elzem olduğuna inandığımız ve Petrol İş Sendikası´nın farklı kurumlarda sözleşmelere dâhil ettiği 3 temel maddeyi tüm gayretlerimize rağmen maalesef müzakere fırsatını bulamadık. Tüm iyi niyetli çabalarımıza karşın, 13 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen 11. toplantımız sonrasında, arabulucunun uyuşmazlık tutanağını İş-Kur´a göndermesiyle birlikte bahse konu olan süreç, Yüksek Hakem Kurulu´na yönlenmiş bulunmaktadır”

 “Sözleşme sürecinin görünürde tıkanmasına neden olan 3 madde iddia edilenin aksine tümüyle şirketimizin en temel hakkı olan çalışma düzeni tesisi ile ilgilidir. Bu konuya ilişkin ısrarla gerçeği olduğundan farklı gösteren açıklamalar yapılarak, çalışma arkadaşlarımız ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Tüpraş´ta çalışma arkadaşlarımızın geliri asgari ücretin ortalama 5,2 katı, Ülke ekonomisinin lokomotifi olan temel sektörlerin ise ortalama 3 katı olmasına rağmen, karşı karşıya olduğumuz sözleşmenin ilk 6 ayı için yüzde 75´e varan artış talebine bakıldığında, niyetin bizleri uzlaşma ortamından uzaklaştırıp, süreci manipüle etmeye zemin hazırladığını üzüntüyle görmekteyiz”

 “İlaveten, bilindiği üzere Petrol – İş Sendikası´nın Genel Kurul sürecinde olması sebebiyle TİS görüşmeleri hem kendi içlerinde hem de çalışma arkadaşlarımız nezdinde adeta bir seçim kampanyasına dönüştürülmüştür. Sendikanın maksatlı tutumunun açık bir örneği olarak gelinen noktada, “İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Yan Hakların İyileştirilmesi” gibi çalışma arkadaşlarımıza ilave kazanım getirecek yeni uygulamalarımızı sendikanın tutumu sebebiyle devreye alamıyoruz”

“Özelleştirmeden bu yana 6,5 milyar doları aşkın yatırım gerçekleştiren ve bugüne kadar ilave 800 kişilik istihdam yaratan bir şirket olarak, bugüne kadar çalışma arkadaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için büyük hassasiyet göstererek, elimizden geleni yaptık. Ancak, geldiğimiz noktada, toplu sözleşme masasının tarafları olarak, yeni bir yaklaşım ortaya çıkmadığı ve yeniden masaya oturulmadığı sürece hem Şirketimiz hem de Petrol İş Sendikası sözü ve kararı Yüksek Hakem Kurulu´na bırakmak durumundadır. TİS sürecinin hakkaniyetle çözülmesi için tüm herkesin aynı hassasiyeti göstererek, itidalli ve sağduyulu davranacağına içtenlikle inanıyoruz” dedi.

TÜPRAŞ.jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.