Karabacak: “Kamu çalışanları yoksulluk sınırı altında çalışıyor!”

Çeşitli gıda ürünlerine yapılan zamlar ve hayat pahalılığı, vatandaşların geçim derdini biraz daha zorlaştırıyor. Kamu çalışanlarının yoksulluk sınırı altında bir ücrete çalıştığını ifade eden Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, bu durumun çözülmesini talep etti. 

  • Gündem
  • 29 Kasım 2022
  • 13:55
Karabacak: “Kamu çalışanları yoksulluk sınırı altında çalışıyor!”

SEYYANEN ZAM FARKI YANSITILMALIDIR 
Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı A. Yücel Karabacak, 2023 bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet’in ivedi tedbirleri gündemine alması gerektiğini bildirdi. Karabacak, seyyanen zam, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması, refah payı, kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlenmesinin elzem olduğunu ifade etti.

BELİRLENEN ORAN EKONOMİYE UYGUN DEĞİLDİR 
Başkan Karabacak açıklamasında şunları söyledi: “2023 yılı için vergi, ceza ve harçlarda yeniden değerleme oranı yüzde 122,9 oldu. Hükümetin, ekonomik gelişmelere uygun şekilde belirlemiş olduğu bu oranın, 2023 yılı için çalışanların aylık ücretlerine de yansıtılmasını istemek kadar makul ve doğal bir talep olabilir mi? Türkiye Kamu-Sen’in TÜİK verilerine dayanarak yaptığı tespitlere göre, Ekim 2022’de dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 18.069 TL hesaplandı”


ACI GERÇEĞİ AÇIK ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR 
Bu tablo, kamu çalışanlarının neredeyse tamamının yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkum bırakıldığına işaret etmektedir. Ekte sunulan ve Kasım ayına ait olan maaş bordroları bu acı gerçeği açık şekilde ortaya koyan örneklerdir. Yaklaşık 4 yıllık öğretmenimizin maaşı 8.584,56 TL. 1/4 dereceye gelmiş okul müdürümüzün maaşı 10.796,58 TL. En az yirmi yıllık hizmetli çalışanımızın maaşı 8.310,40 TL. Bu durum, kabul edilemez!

MAAŞLARA YANSITILMALI 
2023 Bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet ivedi tedbirleri gündemine almalıdır. Kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması için; geçmiş kayıpları telafi etmek için seyyanen zam yapılsın! Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılsın! Enflasyon farkının yanı sıra refah payı verilsin! Tüm kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlensin!” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

İlginizi Çekebilir

Türk Eğitim-Sen 30 yaşında

İlginizi Çekebilir

Okulların ihtiyaçları tek tek tespit edilmeli 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

64234

MHP teşkilatı seçime hazır!

Gümüş, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı

Besicilere çiçek hastalığı uyarısı!

Otomobil ve kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü!

Ronaldo, Al-Nassr’da ilk golünü penaltıdan kaydetti

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

SIRADAKİ HABERLER