İlkyardım hayat kurtarır 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘1-7 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftası’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Farkındalık oluşturmak amacıyla 126 kişiye ilkyardım bilgilendirme eğitimi, 870 kişiye de sertifikalı temel ilkyardım eğitimi verdik” dedi.

  • Sağlık
  • 30 Nisan 2022
  • 11:45
İlkyardım hayat kurtarır 

BELİRLEYİCİ ROL OYNAMAKTADIR
Müdür Ağırtaş, “Hayatın her döneminde,  her ortamda kaza ve hastalanma riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, müdahalede bulunan kişilerin ilkyardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynamaktadır. Ülkemizde ev, iş yâda trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte yâda sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir.” 


SAKINCALI SONUÇLAR DOĞURABİLİR
“Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması, yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir. Bireysel ve toplumsal zararları en aza indirmek dışında sosyal bir varlık olmanın bir gereği olarak, ilkyardım eğitimi almak ve uygulamak özel bir anlam ve önem taşımaktadır. İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunmaları faydadan çok zarar verebilir ve sakıncalı sonuçlar doğurabilir.”


YARALI KİŞİNİN TEK BİR CANI VARDIR 
“İlkyardım uygulayacak olan kişilerin, mutlaka ilkyardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeleri ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bu nedenle biz de bu amaçlar doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü olarak olası acil durumlarda “İlkyardım nasıl yapılmalıdır” konularında, sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi adı altında eğitimler düzenlemekteyiz. Bu kapsamda 2021-2022 yılları içerisinde,  İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimi olarak Toplumun ilkyardım bilgi-becerisini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 126 kişiye İlkyardım bilgilendirme eğitimi, 870 kişiye de sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi verilerek, sınav sonunda başarılı olan katılımcılara İlkyardımcı sertifikası ve kimlik kartları verilmiştir. “Unutulmaması gerekir ki; yaralı kişinin tek bir canı vardır ve size emanet olabilir”


Haber: Ahmet Gökdemir 

İlginizi Çekebilir

İlkyardım hayat kurtarır 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de verem oranı yüz binde 8 

İlginizi Çekebilir

Her 10 kişiden biri kanserden hayatını kaybedecek!

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

28404

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER