İlaç şebekesi çökertildi

İlaç şebekesi çökertildi

Kanser ilaçları başta olmak üzere çok sayıda pahalı ilaç ve tıbbi malzemeyi hasta olmayan kişiler adına yazdırarak bölücü terör örgütüne gönderdiği tespit edilen şebeke üyelerinin tamamı 7 ayda düzenlenen 4 operasyonda yakalandı

  • Kategori : Gündem
  • 05 Şubat 2019 Salı
  • 17:13

Kanser ilaçları başta olmak üzere çok sayıda pahalı ilaç ve tıbbi malzemeyi hasta olmayan kişiler adına yazdırarak bölücü terör örgütüne gönderdiği tespit edilen şebeke üyelerinin tamamı 7 ayda düzenlenen 4 operasyonda yakalandı

4 ŞÜPHELİDEN 2'Sİ TUTUKLANDI

Geçen yıl temmuz ayında başlatılan ve 4 ayrı operasyonda yakalanan, aralarında 12 doktorun da bulunduğu 62 şüpheliden 15'i tutuklanırken, 20'si adli kontrol şartıyla, 27'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyonların tamamında sahte reçetelerle alınmış 4 bin kutu ilaç ele geçirildi. Üçüncü operasyonda serbest kaldıktan sonra mağdurların şikayetini geri alması için para teklif eden, teklifi kabul etmeyenleri ise tehdit ettiği belirlenen 4 kişi ikinci kez gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen 4 şüpheliden 2'si tutuklandı

EMNİYET BAŞARIYA İMZA ATTI

Kanser ilaçları başta olmak üzere çok sayıda pahalı ilaç ve tıbbi malzemeyi hasta olmayan kişiler adına yazdırarak bölücü terör örgütüne gönderdiği tespit edilen şebeke üyelerinin tamamı düzenlenen 4 operasyonda yakalandı. Aralarında 12 doktorun da bulunduğu 62 şüpheliden 15'i tutuklanırken, 20'si adli kontrol şartıyla, 27'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TAMAMINI ADALETE SEVK ETTİ

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, aralarında pahalı kanser haplarının da bulunduğu ilaç ve tıbbi malzemelerin hasta olmayan kişiler üzerinden düzenlenen sahte reçetelerle alındıktan sonra bölücü terör örgütü PKK'ya gönderildiği yönündeki ihbarın ardından geçen yıl yaklaşık 6 ay teknik ve fiziki çalışma yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 ayrı operasyonda yakaladığı şüphelilerin tamamını adalete sevk etti.

KIRIKKALE’DE OPERASYON

Ekiplerin 3 Temmuz 2018'de Kırıkkale'de ve Habur Gümrük sahasında gerçekleştirdiği ilk dalga operasyonda 30 şüpheli yakalanırken, bunlardan adliyeye sevk edilen 4'ü tutuklanarak cezaevine konuldu. Şüphelilerin ifadeleri ve devam eden soruşturmada ele geçirilen yeni bulgular sonucunda 19 Eylül 2008'de Ankara'da bir eczane ile aralarında depo olarak kullanılan yerlerin de bulunduğu adreslere baskın yapıldı. Operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheliden 2'si tutuklandı.

ŞÜPHELİLERDEN 7'Sİ TUTUKLANDI

Her iki operasyonda ele geçirilen ilaçların karekod bilgileri üzerinden Sağlık Bakanlığı Denetim Daire Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Kavaklıdere Sosyal Güvenlik Merkezince hazırlanan raporlar doğrultusunda geçen yıl sonunda yapılan üçüncü operasyonda ise aralarında kamu ve özel hastanelerde çalışan 12 doktorun da bulunduğu 21 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 7'si tutuklandı.

4 BİN KUTU İLAÇ İLE ÇOK SAYIDA TIBBİ MALZEME

Operasyon sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan şüphelilerden 4'ünün, soruşturmanın mağdurlarına baskı yaptığı, şikayetlerini geri almaları için para teklif ettiği ve almayanları ise tehdit ettikleri belirlendi. Bunun üzerine düzenlenen son operasyonda ikinci kez gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si tutuklanarak cezaevine konuldu Operasyonların yanı sıra yapılan ara yakalamalarda da gözaltına alınan 5 şüpheli dahil, yaklaşık 8 aylık operasyon sürecinde gözaltına alınan toplam şüpheli sayısı 62 oldu. Bu şüphelilerden 15'i tutuklandı, 20'si adli kontrol şartıyla, 27'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyonlarda sahte reçetelerle alınmış 4 bin kutu ilaç ile çok sayıda tıbbi malzeme ele geçirildi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.