İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’ mesajı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 14-20 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Sağlık Müdürlüğü; “Fazla tuz tüketimi kalp krizi ve felce neden olabiliyor.” dedi.

  • Sağlık
  • 18 Mart 2022
  • 18:04
İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’ mesajı

GEREKSİZ ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 14-20 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İl Sağlık Müdürlüğü mesajında şu ifadelere yer verdi; “Yapılan çalışmalarda fazla tuz tüketiminin sağlığımıza zarar verebileceği ve kalp krizi ve felç nedeniyle gereksiz ölümlere yol açabileceği kanıtlanmıştır. Bu nedenle tuzun azaltılması politikası dünya çapında halk sağlığını iyileştirmek için uygun maliyetli bir strateji olarak kabul edilmektedir. Bakanlığımız tarafından da Tuz Azaltma Programı uygulanmakta daha az ama iyotlu tuz kullanımı için çalışmalar yapılmaktadır.”
 
GÜNLÜK 5 GRAMIN ALTINDA TÜZ TÜKETİLMELİ
“Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tatlı kaşığına denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar; gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu (sodyumu) da kapsamaktadır. Ev yapımı yemeklere lezzet katmanın tek yolu büyük bir tutam tuz gibi görünebilir, ancak yiyeceklerinizin daha fazla lezzetli olmasını sağlamanın pek çok başka yolu var.”

 TUZ YERİNE LİMON, MAYDANOZ, SOĞAN, SARIMSAK
“Yemeklerde tuz yerine; limon, maydanoz, dereotu, soğan, sarımsak, sirke ve çeşitli baharatlar gibi diğer lezzet arttırıcıları kullanmak, salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulamak, yüksek miktarda tuz içeren besinleri daha az tüketmek, yemekleri hazırlarken, pişirirken ve tüketirken daha az tuz kullanmak.”

 BÜTÜN TUZLAR AYNI İÇERİĞE SAHİPTİR
“Ayrıca bütün tuzlar aynıdır ve aynı içeriğe sahiptir (deniz tuzu, kaya tuzu ve pembe tuz). Tuz, besinlerin doğal bileşiminde bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum klorür içeriği tüm tuzlarda (kaya, deniz, sofra tuzu) yaklaşık olarak aynıdır.”

Haber: Burak Çalışkan
 

İlginizi Çekebilir

Daha az antibiyotik yazan doktorlara teşekkür mektubu

İlginizi Çekebilir

Hastaların tedavi süreci masaya yatırıldı 

İlginizi Çekebilir

Sigarayı bırakmak için görev bende kampanyası 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

78594

İki otomobil çarpıştı! 4 kişi yaralandı 

Kutluca: “Vatandaş borç içinde!”

Mavi Cafe ve Bistro, Yenişehir’de açıldı

Keskin beton santrali hizmette 

Bozkırın tezenesi film oluyor 

Müftü Yaşar: “Camilerimiz çocuklarla daha güzel”

SIRADAKİ HABERLER