Genç yazardan, gerçek bir hayat hikayesi!

23 yaşındaki Kırıkkaleli genç yazar Havva Şermet, kendi hayat hikâyesini anlattığı Sakura Çiçeği isimli kitabını yayımladı. Henüz 3 yaşındayken annesi ve babası ayrılan daha sonra dedesi ile anneannesi tarafından büyütülen Şermet’in hikâyesi, okurların boğazını düğümledi.

  • Özel Haber
  • 11 Mart 2022
  • 12:32
Genç yazardan, gerçek bir hayat hikayesi!

TEK BAŞINA VERDİĞİ HAYAT MÜCADELESİ
Henüz 23 yaşında Kırıkkaleli genç bir yazar olan Havva Şermet, ‘Sakura Çiçeği’ isimli kitabında, kendi hayat hikâyesini anlattı. Anne ve babası 2002 yılında ayrılan ve o zamanlar henüz 3 yaşında olan Şermet, dedesi ve anneannesi tarafından büyütüldü. Şermet’in annesi ve babasından uzakta, tek başına verdiği hayat mücadelesi ve tüm zorluklara göğüs germesi, kitabı okuyanları gözyaşlarına boğdu. Her yaştan insana hitap eden, zorluklarla karşı karşıya olan insanların ufkunu açacak Sakura Çiçeği, bayilerde yerini aldı.

“ÇOCUKLARIN HAYATI MAHVOLMASIN DİYE KİTAP YAZDIM”
Anne ve babası ayrıldıktan sonra birçok zorlukla karşı karşıya geldiğini vurgulayan Şermet, Sakura Çiçeği kitabını kaleme alma amacının, insanların daha bilinçli evlilik yapmalarını ve aile kavramının ne olduğunu tam anlamıyla bilmelerini sağlamak olduğunu belirtti. Anne ve babası ayrılan kız çocuklarının büyük bir çoğunluğunun dede ve anneannelerinin yanında yaşadığını belirten Şermet, “Bu durumda olan kız çocukları, liseyi bitirir bitirmez evlenmek istiyorlar. Dede ve anneannelerine daha fazla yük olmak istemiyor, bir şekilde hayata tutunmak istiyorlar. Ben bu olayların önüne geçmek amacıyla bu kitabı yazdım. Bu kitap, zor durumda olan kızlara ışık tutacak.” dedi.

KİTABIN ADI NEDEN SAKURA ÇİÇEĞİ?
Yazdığı kitaba neden ‘Sakura Çiçeği’ adını verdiğini anlatan Şermet, “Sakura, Japon kültürüne ait bir çiçek. Bizim ülkemizde kiraz çiçekleri olarak biliniyor. Sakura çiçeklerinin diğer ağaçların çiçeklerinden farkı, henüz solmadan toprağa düşmesi. Sakura çiçeği, yeni açmış haliyle toprağa düşüyor ve böylece diğer ağaçlardan soyutlanmış oluyor.” dedi.

KİTAP YAZMAYA 6 YAŞINDAYKEN KARAR VERDİ
14 Ocak 1999 tarihinde dünyaya gelen Şermet, kitabı yazma fikrine henüz 6 yaşındayken karar verdiğini belirtti. Okuma, yazma öğrendiği zamandan beri günlük tutan ve günlüğü sayesinde yaşadıklarını unutmayan Şermet, başından geçen tüm olayları kitabına aktardı.

“KÜÇÜKKEN YAZAR OLACAĞIM DİYORDUM”
Bir gün dayısının, kendisini ve iki kuzenini yanına çağırdığını ve büyüyünce ne olmak istiyorsunuz diye sorduğunu belirten Şermet, “Kuzenlerimden biri ‘mimar olacağım, diğeri de hemşire olacağım’ demişti. Ben bu mesleklerin herkes tarafından bilinen meslekler olduğunu düşündüm ve o an dayıma ‘ben büyüyünce yazar olacağım’ dedim.” 

“YUSUF AKGÜN’ÜN HAYAT HİKÂYESİNDEN ETKİLENDİM”
Lise dönemlerinde Milli yüzücü ve ressam Yusuf Akgül ile tanıştığı ve onun hayat hikâyesinden etkilendiğini belirten Şermet, “Liseye başladığım zaman milli yüzücü ve ressam olan Yusuf Akgül ile tanıştım. Bana hayat hikâyesini anlattı ve onun hayat hikâyesi beni çok etkiledi. Kaleme aldığım kitabımda Yusuf Akgül’ün hayatını ve kendi hayatımı harmanladım.” dedi.
Haber: Burak Çalışkan

İlginizi Çekebilir

Bu Şehrin Televizyonu Kırıkkale TV

İlginizi Çekebilir

Ulusal basında biz 

İlginizi Çekebilir

KIRIKKALE’NİN SESSİZ MİSAFİRLERİ

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

30799

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER