Erkekler 74, kadınlar 79 yaşına kadar yaşıyor 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin en sağlıklı şehirlerini açıkladı. Açıklanan rapora göre Kırıkkale’de erkek nüfusu yüzde 74.6, kadın nüfusu ise yüzde 79.6 oranında en kısa yaşayan iller arasında yer aldı.

  • Sağlık
  • 10 Mayıs 2022
  • 17:07
Erkekler 74, kadınlar 79 yaşına kadar yaşıyor 

İLLERİN ORTALAM YAŞLARI AÇIKLANDI 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'nin en uzun yaşayan şehirlerini açıkladı. Ülke genelinde Yaşam süresi erkeklerde 75.3, kadınlarda ise 80.7 oldu. Peki Türkiye'nin en sağlıklı şehri hangisi? Yaşam süresinin en uzun olduğu il hangisi? TÜİK, en uzun yaşayan şehirlerin listesini sıraladı.  TÜİK verilere göre hemen hemen her yıl en mutlu 4. şehir olan Kırıkkale,  en uzun yaşayan iller arasında ise sonlarda yer aldı. TÜİK, illerin ortalama yaşlarını açıkladı. 

KIRIKKALE VERİLERİ AÇIKLANDI 
Buna göre Kırıkkale’de erkekler ortalama 74.6 yıl yaşarken, kadınlar 79.6 yıl yaşıyorlar. Toplam ortalama da 77.1 yıl yaşama süresi bulunan Kırıkkale bu verilerle 81 il arasında 75. oldu. Tekirdağ ve Kırklareli’de Kırıkkale ile aynı yaş ortalamasını yakaladı. En uzun yaşayan il 80.5 yaş ortalaması ile Tunceli olurken, Tunceli’yi Muğla, Mardin ve Giresun takip etti. En az yaşayan iller sırayla; Kilis, Van, Ağrı, Ardahan, Gaziantep, Kütahya, Afyon, Kırıkkale, Tekirdağ ve Kırklareli oldu.

 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

29453

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER