3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

  • Kategori : Sağlık
  • 02 Kasım 2019 Cumartesi
  • 12:45

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ülkemizde organ bağışı oranlarının çok düşük olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklama, “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyretmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu durum işgücünde ağır kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturabilmektedir.
 
Bu nedenlerden dolayı, organ yetmezliği yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır.

 Bilindiği üzere, her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasını İl Sağlık Müdürlüğü olarak etkin ve verimli bir biçimde kutlamak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Amacımız organ bağışı hususunda vatandaşlarımızın ve sağlık personelinin farkındalığını arttırmak, gençlerimizde bilinç oluşturmak ve dolayısıyla bu konuya yeni bir bakış açısı geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda okullarda ve çeşitli işyerlerinde sunumlar yaparak vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışmaktayız. Yapmış olduğumuz eğitimlerde vatandaşlarımızın organ bağışı hakkında merak ettiklerini cevaplıyor eğer bağışta bulunmak isterlerse bağışlarını kabul ediyoruz.

 Son olarak unutulmamalı ki organa ihtiyaç duyma ihtimaliniz organ bağışı yapma ihtimalinizden daha yüksektir.” ifadelerine yer verdi. 

Gazete kale / Burak Çalışkan.
 

3-9 kasim organ bagisi haftasi.png

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.