Alaaddin Güneşer

Alaaddin Güneşer

Dil ne işe yarar?

 İletişim kurduğumuz, yaşantımızı renklendiren, hayatımızın olumlu veya olumsuz yönlerini büyük ölçüde belirleyen, küskünlükler, dargınlıklar, sevgi ve şefkatin kapısı, ağız içerisinde bulunan, bir avuç bile olmayan et parçası. Kendi küçük ama ömrümüzü cennet  ya da cehenneme çeviren organımız, dilimiz.

 

     Bazen; Dinimiz, itikadımız, inancımız, dünyamız, makamımız, sevgimiz, sevgilimiz, dostumuz, düşmanımız olan, hayatımızın her anını belirlediği, sonuçlarına katlanmamız gereken bir  hayat sürmemize sebep, tatlının ve acının, vücudumuzda hissini sağlayan vazgeçilmez organ.

 

     Çoğu zaman başımızı ağrıtan, kendine sürekli esir olduğumuz, bizlere köle hayatı yaşatan, boyundan büyük işlere kalkışan, vücudumuzda ağrı ve sızı oluşturan, yarınlara  yön veren, çorbası çok güzel olan yemeğimiz.

 

     Güzel hareket ettiğinde,insana toplumda itibar, onur, şeref, hasiyet sağlayan, kötü hareket ettiğinde bizleri al aşağı eden, insanlardan kaçar bir hayat sürmemizi sağlayan, bizleri; güvenilmez, itibarsız, haysiyetsiz, onursuz bırakan,vücudumuzun bütün organlarının hissini toplumla paylaşan büyük nimet.

 

     Eşimizin, dostumuzun, çocuklarımızın anne ve babamızın gönüllerinde yer tutmamızı sağlayan yada onlardan ayrıştıran, bizleri şerefli yada şerefsiz diye hafızalara kazıyan, öldükten sonra bile yaşattığı hayat sebebi ile toplumda örnek teşkil ettiren  Rabbimin büyük ikramı.

 

     Bu günlere gelmemiz için; emeğini, zamanını, sağlığını ve dünyalıklarını esirgemeden kullanan, büyük gönül insanı Abdullah Çetin FARUKİ Hoca Efendi bir sohbetlerinde biz evlatlarına şöyle nasihat etmişti. Evlatlarım hiç bir zaman unutmayın; ”Kalp bir kuyudur, dil de onun kovasıdır. Kova her zaman kuyudan su alır.”

 

     Günümüzde yaşadıklarımızı hafızamda canlandırıyorum da, ne de büyük bir cümle kurmuş. Bir cümle ile, içinde yaşadığımız hayatların içini özetlemiş. İtibarı, onuru, hasiyet, şeref ve vakarı koruma adına nasıl bir hayat sürmemiz gerektiğini bizlere, kısacık bir anda anlatıvermiş.

 

     Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifde buyurmamışlar mı “İnsanda öyle bir et    parçası vardır, ora iyi olursa bütün vücut iyi olur” peki; dil kuyudan su çektiğine göre kalbimizin durumunu anlatan, ahlakımızı ve yaşantımızı ortaya döken dilimiz değil midir?

 

     Yalancı; Alim Şeyh müsveddesi, Kendini vazgeçilmez sanan kutuplardan uzak, gönlü güzel arif, alim, bilim ve ilim insanlarına, bizleri yakın eylesin. Sevgilerini gönüllerden almasın.Kalbimiz güzel olsun ki, dilimiz güzel söylesin. Amin.

Bu yazı toplam 6 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Alaaddin Güneşer Arşivi