Müftü Yaşar: “Ramazan ayı berekettir”

Müftü Yaşar: “Ramazan ayı berekettir”
Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, yaklaşan Ramazan Ayı öncesi açıklamalarda bulundu.

RAMAZAN VE DAYANIŞMA TEMASI 
Müftü Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 22 Mart 2023 Çarşamba günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 23 Mart 2023 Perşembe günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Belirlenen konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşması hedeflenmektedir. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlenmiştir”.

AY BOYUNCA ETKİNLİKLER YAPILACAK 
Bu yardımlaşma ve dayanışma ruhundan hareketle Başkanlığımızın belirlediği tema doğrultusunda 2023 yılı Ramazan ayı boyunca vaaz-irşat ve faaliyetler tertip edilmiştir. Bu kapsamda: 1.Ramazan ayı boyunca öğle ve teravih namazlarından önce işlenmek üzere her bir vakit için Başkanlığımızın belirlediği tema ve toplumun öncelikli ihtiyaç duyduğu alanlarda konu tespiti yapılmıştır. 2. Aynı minval üzere kadınlara yönelik vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır. 3. İl genelinde bütün camilerde din görevlileri tarafından tespit edilecek vakitlerde mukabele programları tertip edilecektir”

HATİM İLE TERAVİH NAMAZI KILINACAK
4. Kur’an kursu öğreticileri tarafından Kur’an kurslarında yada tercih ettikleri camilerde kadınlara yönelik mukabele programları tertip edilecektir. Mukabele programlarında cüzlerde öne çıkan mesajlar uygun bir zaman diliminde cemaate aktarılacaktır. 5. Çarşı Camii’nde öğle ve cuma namazlarından önce Tefsirli Mukabele okunacaktır. 6. Müftülüğümüz bünyesinde eğitim faaliyetinde bulunan Hafızlık Kur’an kursları öğrencileri, ilimizde merkezi camilerde mukabele okuyacaklardır. 7. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İlimiz Merkez Çarşı Camii ve Bülenthan Camii’nde hatim ile teravih namazı kılınacaktır.”

KADİR GECESİ PROGRAMI DÜZENLENECEK 
“8. Vatandaşlarımız tarafından mektup, fax, e-posta vb. yollarla yazılı olarak; müftülüğe bizzat gelerek ya da telefonla yöneltilen sorulara cevap vermek ve aileye yönelik hizmet sunmak üzere vaizlerimiz tarafından Aile ve Dini Rehberlik Büromuzda hizmet sunulacaktır. 9. Ayrıca “Alo 190 dini bilgilendirme hattı”na gelen sorulara cevap vermek maksadıyla başkanlığımızın planlaması doğrultusunda haftanın yedi günü 08.00’de başlayarak iftar vaktine kadar vaizlerimiz tarafından hizmet sunulacaktır. 10. 17 Nisan 2023 Pazartesi günü idrak edilecek Kadir Gecesi münasebetiyle Nur Camii’nde Kur’an Ziyafeti ve hatim programı tertip edilecek, tüm camilerde Kur’an tilavet edilecek ve hatim duası yapılacaktır.”


NUR CAMİİ SABAHA KADAR İBADETE AÇIK
“11. Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimler, engelliler, göçmenler, emekli personel, çocuk evleri, öğrenci yurtları, huzurevi, hastane, ceza infaz kurumu, AMATEM, kadın konuk evleri vb. kişi ve kurumlara yönelik Müftülüğümüz personeli tarafından ziyaretler gerçekleştirilecek, programlar düzenlenecektir. 12. Halkımızın talepleri doğrultusunda camilerde itikafa girmelerine imkan sunulacaktır. 13. Kadir gecesinde vatandaşlarımızın geceyi ifası için Nur Camii sabaha kadar ibadete açık bulundurulacaktır. 14. Çarşı Camii’nde bulunan Sakal-ı Şerif kadir gecesinde cami görevlilerinin sorumluluğunda ziyarete açılacaktır. Bu vesileyle aziz milletimizin, İslam aleminin ve Kırıkkaleli kardeşlerimin Ramazan ayını tebrik eder, vatanımızı ve milletimizi başta salgın hastalık ve afet olmak üzere her türlü tehlikeden muhafaza etmesini, Cenabı Allah’tan niyaz ederim” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir 
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.