İşitme engellilerin haberleşmesi için yeni sistem

İşitme engellilerin haberleşmesi için yeni sistem
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, demir yolundan kara yoluna, hava yolundan haberleşmeye kadar ulaştırma alanında işitme engelli vatandaşların konforunun artırılması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR 
Uraloğlu, Dünya İşitme Engelliler Haftası dolayısıyla  yaptığı açıklamada, ulaştırma ve haberleşme alanında işitme engelli vatandaşların sorunlarının, Bakanlığın çalışmaları ve geliştirilen sistemlerle çözüldüğünü söyledi. Ulusal Engelli Veri Sistemi'nde kayıtlı engelli vatandaşların yüzde 7,97'sinin işitme engelli bireylerden oluştuğunu belirten Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı: "İşitme engelli vatandaşlarımız, ulaşım süreçlerini planlarken, öncelikle işaretlemelerin yeterli sayıda ve nitelikte olmasına ihtiyaç duyuyor. Bunun yanında işaret dili, indüksiyon döngü sistemleri gibi çözümler de işitme engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımlarını kolaylaştıran uygulamalar. Bakanlığımız, ulaşım hizmetlerinin toplumun tüm kesimleri açısından erişilebilirliğinin mümkün kılınması bağlamında, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin haklarının gözetilmesi, hizmetlerden diğer bireylerle eşit şartlarda faydalanılabilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor."

DİJİTALLEŞME, YENİ TEKNOLOJİLER
Uraloğlu, Bakanlıkça hazırlanan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı'nın tüm engel gruplarını kapsadığını bildirerek tüm ulaşım türleri, dijitalleşme, yeni teknolojiler ve entegrasyon konularının erişilebilirlik bağlamında ulusal düzeyde ele alındığını söyledi. Eylem Planı kapsamında indüksiyon döngü sistemlerinin tüm ulaşım türlerinde hizmet veren terminallerde yaygınlaştırılmasına, görsel ve işitsel bilgilendirmelerin erişilebilirliğinin geliştirilmesine, terminallerde ihtiyaç duyulan refakat desteğinin yaygınlaştırılmasına yönelik eylem adımlarının ele alındığını vurgulayan Uraloğlu, şunları kaydetti:

İŞARET DİLİ DESTEĞİYLE BİLET ALIM İŞLEMLERİ
"Bakanlığımız, demir yolundan kara yoluna, hava yolundan haberleşmeye kadar ulaştırma alanında işitme engelli vatandaşların konforunun artırılması için çalışmalara devam ediyor. Demir yolu sektöründe Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) garlarında işitme engelli yolcular için açık ve anlaşılır yönlendirme işaretleri bulunuyor. Yüksek Hızlı Tren (YHT) garlarında bulunan gişelerde görevli personel işaret dili eğitimi aldı. YHT garlarında bulunan gişelerde indüksiyon döngü sistemleri mevcuttur. Hızlı trenlerde çalışan kabin görevlilerine işaret dili eğitimi verildi. İşitme engelli yolcular 4441 TCDD'den 'TCDD Çağrı Merkezi'ni aradıklarında işaret dili desteğiyle bilet alım işlemlerini gerçekleştirebiliyor."

KIRIKKALE’DE DE BAŞLADI 
Uraloğlu, "Turuncu Masa Erişilebilir Ulaşım Hizmet Noktası" uygulamasıyla hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin terminallerde güvenli dolaşımının sağlandığına dikkati çekti. Söz konusu uygulamanın, YHT garlarında başlatıldığını belirten Uraloğlu, "Uygulamanın bütün ulaşım türlerinde hizmet veren terminallerde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor." dedi. Uraloğlu, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünce 16 YHT garında (Konya, Ankara, Bilecik, Gebze, Eskişehir, Eryaman, Arifiye, Söğütlüçeşme, Pendik, Karaman, Selçuklu, Halkalı, Bostancı, Polatlı, Bozüyük, İzmit) hareket kabiliyeti kısıtlı bireyler için "Turuncu Masa" hizmeti verildiğini söyledi. Bu yıl 3 YHT garında (Kırıkkale, Yozgat, Sivas) daha hizmet noktası oluşturulduğunu anlatan Uraloğlu, "Bundan sonra açılacak YHT garlarında Turuncu Masa Hizmeti verilmesi planlanıyor." diye konuştu.

HAVALİMANLARINDAKİ ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMALARI
Havalimanlarına gelen işitme engelli yolcular için terminal binaları içinde yatay ve düşey işaretlemelerle yönlendirmeler yapıldığının altını çizen Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı: "Danışma bankolarındaki görevliler, engelli yolcularımıza refakat desteği sunuyor. İstanbul Havalimanı'nda, danışma noktaları, manuel otopark ödeme noktaları, İGA kayıp eşya noktalarında indüksiyon döngü cihazları bulunuyor. 23 noktada bulunan dijital danışma kioskları aracılığıyla misafirlere sesli, görüntülü danışma hizmeti veriliyor. Bu kiosklarda 7 gün 24 saat işaret dili hizmeti alınıyor. İstanbul Havalimanı web sitesi ve mobil uygulamasından 7/24 görüntülü çağrı merkezine bağlanılarak işaret diliyle hizmet alınabiliyor."

Kaynak: AA
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.