Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı: 43 ilin geçiş güzergahında denetimler yapıldı

Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahındaki kilit kavşak Kırıkkale’de, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği denetimi yapıldı.

  • Gündem
  • 01 Aralık 2021
  • 12:05

KIRIKKALE (İHA) - Türkiye genelinde ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması bugün itibariyle başladı. Kış mevsimine girilmesiyle birlikte 81 ilde şehirler arası şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği denetimleri yapıldı. Bugün itibariyle başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle ekipler, Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahındaki kilit kavşak Kırıkkale’de, kış lastiği denetimlerini gerçekleştirdi. Ekipler, güzergahtan geçen otobüs, tır, ticari taksi ve toplu taşıma araçlarının lastikleri tek tek kontrol etti. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibariyle güncellenecek. Kış lastiği değiştirme ücreti ise 80 ila 150 liradan arasında değişiyor.

"HERKESİN KURALA UYMASINI İSTERİM"
Van’dan Ankara’ya yolcu taşıyan Mahmut Dağlı, “Özel bir seyahatte çalışıyorum. Kış lastiği taktığımız zaman genellikle hayatımız yüzde 100 garantidedir. Kaymaz frenler dört dörtlük olur. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Denetim amirlerimizden trafik polislerimizden de çok memnunuz. Onların koltuğu altında gidip geliyoruz. Lastiklerimizi de kontrol ediyorlar. Herhangi bir sıkıntımız yok” dedi. Abdullah Doğan ise, “Herkesin kurala uymasını isterim. Kar lastiği hayat kurtarır. Sadece kendileri için söylemiyorlar. Bizim için söylüyorlar onlar. Kar lastiği olması bence iyi. Kış lastiği Daha çok kaymasını engelliyor. Aracın durmasını sağlıyor” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

13117

Sonsuzluğa Giden Yolu Pırlanta İle Aydınlatın

Tonga, yeniden güven tazeledi 

Yahşihan Belediyesi’nden başarılı öğrencilere hediye

Otomobili ve montu baraj kenarında bulunmuştu, kayıp kadını arama çalışmaları sürüyor

Servis kazasından acı haber

İnşaat malzemesi çaldıkları iddiasıyla 3 zanlı tutuklandı

SIRADAKİ HABERLER