Yahşihan Belediyesi'nden açıklama

Yahşihan Belediyesi'nden açıklama

Yahşihan Belediyesi, önceki gün sosyal medyada bazı şahıslar tarafından yapılan karalayıcı söylemler ve asılsız iddialar hakkında açıklama yaptı. Metruk bina yıkımı ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Yahşihan Belediyesi, Yahşihan’ın Merkez Mahallesi’nde yapılacak olan caminin imara ve kanuna uygun olarak yapıldığını açıkladı.

  • Kategori : Yahşihan
  • 24 Mayıs 2020 Pazar
  • 17:20

“YAPILAN İŞLEM KANUNLARA UYGUNDUR”

Yahşihan Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı; “21.05.2020 tarihinde Yahşihan İlçesi Merkez Mahallesi Cami yapımı inşaatı için yapılan yıkımda kamuoyuna belediyemizi karalayıcı söylemler ve paylaşımlar yapıldığından Basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 03.10.2013 tarih ve 2013/41 sayılı Meclis kararı ile 87 Ada da plan tadilatı yapılmış ve ilgili ada cami alanı olarak tahsis edilmiş, 06.11.2013 tarihindeki meclis kararı ile de askıya çıkarılarak onaylanmıştır. 12.04.2017 tarih ve 2017/75 sayılı Encümen kararı ile 87, 1972 ve 1974 adalarda İmar uygulaması yapılarak cami alanının belediye adına tahsisi yapılmıştır. Cami alanı olarak ayrılan 87 ada da bulunan metruk yapıların yıkımı ile ilgili tebliğler yasal yollarla ilgili yapı sahiplerine tebliğ edilerek güvenlik kuvvetleri ile emniyet tedbirleri alınarak yıkım yapılmıştır. İlgili yapının uzun yıllardır kullanılmadığı metruk halde bulunduğu teknik ekiplerle, fotoğraf ve videolarla tespit edilmiş ve tutanak altına alınmıştır. Mal sahiplerinin mağdur olmamaları açısından iyi niyet çerçevesi altında Belediyemizce tüm imkanlar seferber edilmiştir. Ayrıca imar planlarında ibadethane hastane okul vs. yeri olarak ayrılan alanlarda farklı yöntemler (kamulaştırma, imar uyg. vs) ile yer plan hükümlerine göre değerlendirilir. 2017 imar uygulaması ile eşdeğer alan verilmiş, ev içinde teknik komisyon ile bedel takdiri yapılmıştır. Yapı resimlerden de anlaşılacağı gibi kullanılmayan metruk bir yapıdır. Yapılan işlem imara ve kanunlara uygun ve Yahşihan ilçesine yakışır meydan ve cami projesidir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

Yahşihan Belediyesi (1).jpg Yahşihan Belediyesi (2).jpg Yahşihan Belediyesi (3).jpg Yahşihan Belediyesi (4).jpg Yahşihan Belediyesi (5).jpg Yahşihan Belediyesi (6).jpg Yahşihan Belediyesi (7).jpg Yahşihan Belediyesi (8).jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.