Vurgun, “Vatandaş hangi parayla hangi faturayı ödesin”

Vurgun, “Vatandaş hangi parayla hangi faturayı ödesin”

Saadet Partisi Kırıkkale İl Başkanı Faruk Vurgun, yaptığı basın açıklamasında, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu belirterek, mağduriyetlerin giderilmediğini ve vatandaşın faturalarını ödeyecek parasının olmadığı söyledi.

  • Kategori : Gündem
  • 07 Mayıs 2020 Perşembe
  • 18:31

ÇARŞI PAZAR FİYATLARI EL YAKIYOR
Saadet Partisi Kırıkkale İl Başkanı Faruk Vurgun yaptığı basın açıklamasında, yapılan yardımlar ve alınan önlemlerle mağduriyetlerin giderilemediğini belirterek, “Hangi para ile hangi faturanın ödeneceği, vatandaşın en büyük sıkıntılarından biri. Vatandaş, üstüne bir de çarşı pazarda fiyatların el yakmasıyla iyice çıkmaza girdi. Özellikle sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş artışlar, ev bütçesi açısından ciddi sakıncalar oluşturdu. Ayrıca işsizlerin, yoksulların, çalışanların, küçük işletmelerin, esnafın ve çok sayıda hane halkının yaşadığı gelir kaybının başka sosyal sorunlara zemin hazırladığı da gözden kaçırılmamalıdır” ifadelerini kullandı. 

HÜKÜMET GENİŞ BİR MALİ YARDIM PAKETİ OLUŞTURMALIDIR
Gündemi değerlendiren Vurgun, vatandaşın hangi parayla hangi faturayı ödeyeceğini bilemediğini ifade ederek, üstüne bir de çarşı-pazardaki fiyatların el yakmasıyla işlerin iyice çıkmaza girdiğini belirtti. Vurgun, “Hükümet, hiç vakit kaybetmeden bugüne kadar açıklamış olduğu önlemlerin çok daha ilerisinde, daha geniş bir mali yardım paketi oluşturmalıdır” dedi.

“ABD’YE GÖNDERİLEN YARDIMLARA TEPKİ”
Faruk Vurgun, halen maskeye ulaşamayan milyonlarca vatandaş olduğunu ve talebin karşılanamadığını belirterek, “Eczaneler ayrı mağdur oldu, vatandaş ayrı. Bu nasıl bir dağıtım karmaşası? Vatandaşına maske ulaştırmak bu kadar mı zor? Üstelik daha kendi vatandaşlarımıza tam olarak dağıtım sağlanamamışken, ABD’ye ve bazı Avrupa ülkelerine malzeme yardımı yapılmasını da biz anlayamadık. Anlayan varsa beri gelsin. Türkiye’de iktidar kampanya açıp halktan yardım toplamıyor mu? Kendi milletinden yardım toplarken ABD’ye yardım dağıtmak nedir Allah aşkına. Bu nasıl bir tuhaflıktır? Biz Amerika’ya yardım ediyoruz. Amerika terör örgütlerine yardım ediyor. Bir iktidar bu kadar mı basiretsiz olur?”

“PLANLI VE YAYGIN ÜRETİM SEFERBERLİĞİ”
İktidarının aldığı ekonomik tedbirlerin yetersiz olduğunu söyleyen Faruk Vurgun, “Salgın sürecini en az hasarla atlatmak için daha köklü önlemler almalıdır. Bu süreçle zincirleme olarak baş gösteren ekonomik çöküşü önlemek için bir strateji ve program dâhilinde kısa vadede ekonomiye yapılacak desteklerde kararlı bir duruş gösterilmelidir. Hükümet bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikasındaki yanlışları görmeli ve bundan sonra her alanda yerli üretim hamlesi başlatmalıdır. En başta temel gıda maddelerinde dışa bağımlı olma durumunu sonlandıracak adımlar atılmalıdır. Planlı ve yaygın üretim seferberliği hemen hayata geçirilmelidir” diye konuştu.
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.