VPN Nedir? VPN Ne İçin Kullanılır?

VPN Nedir? VPN Ne İçin Kullanılır?

İnternet dünyasında gizlice dolaşmak sizin için bir hayal olabilir; fakat VPN kullananlar için oldukça gerçek!

  • Kategori : güncel haberler
  • 02 Kasım 2021 Salı
  • 00:10

VPN, en basit anlatım ile bilgisayar, tablet ya da mobil cihazınızı başka bir bilgisayar adresine bağlayarak sizin internette gizli kalmanızı sağlar. Eğer bağlanılan sunucu farklı bir ülkede ise, o ülkeden internete giriyormuşsunuz gibi görünürsünüz. Bu sayede bulunduğunuz coğrafyada erişim engeli olan yasaklı sitelere rahatlıkla giriş sağlayabilirsiniz.

VPN Güvenli Mi?

Uygulama mağazalarında ücretli ve ücretsiz olmakla beraber çok sayıda VPN hizmeti bulunmaktadır. Burada asıl dikkat etmeniz gereken nokta ise hepsi aynı şekilde güvenilir midir? Özellikle birçok ücretsiz uygulama ne yazık ki hiç güvenilir değildir. Siz VPN açtığınızda bağlantınızın gizli olduğunu düşünürsünüz fakat öyle değildir. Sizin yaptığınız tüm işlemleri kaydederek üçüncü kişilerle bilgilerinizin, dosyanızın ya da verilerinizin paylaşılması muhtemeldir. Normalde VPN uygulamaları gizli bağlantıda gezdiğinizde 3 dakika sonra tüm yapılan işlemleri siler fakat bu tarz güvenilir olmayan uygulamalar silmez aksine sizin verilerinizden para kazanır.

Güvenli VPN Servisleri Nasıl Bulunur?

İnternet deneyiminizi gizli halde yaşamak istiyorsanız https://guvenlisorf.com/en-iyi-vpn/ linkine tıklayarak en iyi VPN servislerini inceleyebilirsiniz. Uzman teknoloji yazarlarınca oluşturulan bu tür listeler, günlerce sürecek olan araştırmalarınızı dakikalar içerisinde tamamlamanıza olanak tanımaktadır.

Neden VPN Kullanmalı?

Aslında VPN kullanımının temel amacı, internete girdiğiniz cihazı uzaktaki bir cihaza aktararak güvenli bağlantı kurmanızı sağlar. Güvenilmez Wi-Fi bağlantılarından da sizin gizliliğinizi koruyarak riskli bir durumla karşılaşmamanızı sağlar. Bu özelliği sayesinde dışarıda herhangi bir mekânda VPN açıkken Wi-Fi bağlansanız bile kimse sizi göremez ve hesabınızı ele geçiremez. Günümüz çağında özellikle bu hesap çalınma, şifrelerin ele geçirilmesi ve dolandırıcılık gibi olaylar arttığı için güvenli bir VPN hizmeti hayatınızı kurtarabilir.

Çevrimiçi hayatınızı perdeleyerek internet dünyasındaki kimliğinizi gizleyebilirsiniz. Tüm kişisel verilerinizi ve bilgilerinizi gizli tutarak koruma görevi görür. Tabii ki güvenli bir VPN hizmeti kullanıyorsanız.

Kısaca anlayacağınız o ki; güven ve gizlilik kavramına önem veriyorsanız mutlaka kaliteli bir VPN hizmetinden yararlanmalısınız.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.