Usta öğreticiler mağdur edilmemeli

Usta öğreticiler mağdur edilmemeli

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, koronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından kadrosuz usta öğreticiler, antrenörler ve uzman öğreticilerin mağdur edilmemeleri için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bir soru Önergesi yöneltti. 

  • Kategori : Gündem
  • 20 Mart 2020 Cuma
  • 11:04

Gazetekale.com / Haydar Demir

Kadrosuz çalışan öğreticilerin koronavirüs salgını süresince mağdur edilmemesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelik 5 tane soru yönelten CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal hazırladığı önergede, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 12 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda dünyada hızla yayılan Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bazı tedbirler alınmasına karar verilmiştir. Bu süreçte bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumları tatil edilmiş; bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere genel idari izin verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı genelge öğretmen ve okul yöneticilerini ilgilendirmektedir. Usta öğreticiler ile antrenör ve uzman öğreticilerin bu uygulamanın dışında tutulduğu ifade edilmiştir. Kadrosuz Usta öğreticiler ile antrenör ve uzman öğreticilerle ilgili herhangi bir ibare yer almamıştır. Dolayısıyla usta öğreticilere ve uzman öğreticilere herhangi bir ek ders ücreti ödemesi belirlenen tarihler için yapılmayacaktır” demiştir. Korona virüs den dolayı alınan 2 haftalık önlem kapsamında Halk eğitim merkezlerinde çalışan, ev geçindirmek zorunda olan, ders ücretlerinden başka geçim kaynağı olmayan usta öğretici, antrenörlerin ek ders ücretleri ödenmelidir.

Taşeron çalışma sisteminde yer alan Halk eğitim merkezlerinde ücret karşılığı çalışan usta öğreticilerimiz kadroya alınmalı, bu konuda yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Usta öğreticilerin uğradığı haksızlıklar giderilmelidir.

 

Bu sebeple;
1- Halk eğitim merkezlerinde büyük fedakarlıkla çalışan sayıları 10 binleri geçen Usta öğreticilerin kadroya alınması ile ilgili bir çalışma var mıdır?
2- Korona virüs nedeniyle kullanılan izin süresince hizmet veremeyen Usta öğreticilerin, antrenör ve uzman öğreticilerin ders ücretlerinin verilmemesi konusunda yaşayacakları mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma var mıdır?
3- Varsa bu çalışmalar nelerdir?
4- Emeğini esirgemeyen usta öğreticilerimizin kadro, ücret zammı dahil hakları ne zaman verecektir?
5- İşsizlik maaşından faydalanamayan ve sigortaları da tam yatmayan usta öğretici, antrenör ve uzman öğreticilerin bu mağduriyetlerini ortadan kaldıracak bir çalışma yapılacak mıdır?” ifadelerine yer verdi.


 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.