Sulama tesisi projesi ihaleye çıkıyor

Kırıkkale il Özel İdaresi tarafından KOP Başkanlığı-KOSİP(Küçük Ölçekli Sulama İşleri) programına teklifi sunulan Kırıkkale Delice Evliyalı-Çoğul-Alçılı Bent ve Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi’nin yapımı için gerekli ödenek tahsis edildi. Kırıkkale İl Özel İdaresi tarafından projenin 2023 yılında hayata geçirileceği belirtildi.

  • Gündem
  • 18 Mayıs 2023
  • 18:13
Sulama tesisi projesi ihaleye çıkıyor

TARIM İŞLETMELERİNE SULAMA SUYU SAĞLANACAK
KOP Başkanlığı ile protokol yapılarak yatırım programı içerisine dahil edilen Kırıkkale Delice Evliyalı-Çoğul-Alçılı Bent ve Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi için gerekli ödenek çıktı.  Kırıkkale İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada Delice Evliyalı-Çoğul-Alçılı Bent ve Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi; Evliyalı-Çoğul ve Alçılı sulama sahasında yer alan tarım işletmelerine, sulama suyu sağlayan mevcut tesisinin rehabilitasyonu amacıyla hazırlandığı belirtildi. Proje sahasında; 1978 yılında uygulaması yapılmış bent ve açık kanal sulama tesisi bulunduğunun bilgisi verilirken, mevcut su alım yapısı bent ve beton kaplamalı kanalların tahrip olduğundan suyun alımı ve iletiminin kesintiye uğradığının tespit edildiği ifade edildi. 


PROJE BU YIL HAYATA GEÇİYOR
İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Sulama suyunun kaynaktan alımı ve iletimi esnasında oluşan kayıpları önleyerek sulama randımanını artırmak amacıyla hazırlanan proje ile tesisin rehabilitasyonu sağlanacaktır. Su kaynağı üzerindeki mevcut eski bent yıkılarak yenilenecek ve 1.00 m yükseltilerek  suyun kaynaktan alınması sağlanacaktır. Bent su giriş rögarından dik kanal ile siltasyon havuzuna iletilecektir. Siltasyon havuzundan itibaren suyun iletimi kapalı sistem boru hatları olarak planlanmıştır. Sulama sisteminde Ø-1000 mm ebatlarında PE boru kullanılacaktır. Hazırlanan kapalı sistem sulama projesi ile 150 çiftçinin faydalanabileceği 534 hektar tarım arazisi sulanabilecektir.  Kırıkkale Delice Evliyalı-Çoğul-Alcılı Bent ve Kapalı Sistem Sulama Tesisi Yapımı işinin  ihalesi 12 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olup, projenin bu yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanmaktadır” şeklinde ifade edildi.

Haber: Burak Çalışkan 
 


İlginizi Çekebilir

Kalbine yenik düşen polis memuru dualarla uğurlandı 

İlginizi Çekebilir

Varlı: “2023 yılında da ekonomi mücadelemizi sürdüreceğiz”

İlginizi Çekebilir

O yollar yarışma günü trafiğe kapatılacak 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

55141

Sessiz dervim

Uyuşturucu operasyonunda 1 şüpheli tutuklandı

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

Kırıkkalelilere özel konser

Kırıkkale’de 73 bin trafiğe kayıtlı araç var 

SIRADAKİ HABERLER