Pet shoplarda kedi ve köpek satışı yasaklandı!

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında kedi ve köpeklerin mağazalarda sergilenmesi ve satışı 14 Temmuz Perşembe (bugünden) itibaren yasaklandı. Kedi ve köpekler, sadece çip takılarak internet ya da katalog üzerinden satılabilecek.

  • Gündem
  • 14 Temmuz 2022
  • 10:01
Pet shoplarda kedi ve köpek satışı yasaklandı!

VİTRİNLERDE SERGİLENEMEYECEK 
"Pet shop" olarak bilinen evcil hayvan mağazalarında artık kedi ve köpek satılamayacak, bu hayvanlar vitrinlerde sergilenemeyecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Levent Uğurlu, “İsteyenler, pet shoplarda katalog üzerinden sahiplenme yapabilecek ya da arzu ederlerse Tarım Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu noktalara giderek orada beğendikleri hayvanları eğer şartları uygun ise alabilecekler” diye konuştu.

SATILAN HAYVANLARA ÇİP TAKILACAK
Hayvan satışı yapanlar, kedi ve köpekleri çiftlik gibi doğal ortamlarda bulundurabilecek. Bu hayvanların bilgileri internete yüklenecek. Satılan hayvanlar çip takılarak sahibine teslim edilecek. Çipli takip sistemini değerlendiren Uzm. Dr. Levent Uğurlu, “Ülkemizdeki kedi köpek sayısı kayıt altına alınmış olacak ve devam eden süreçte biz bunlarla ilgili hastalıkları da bilebileceğiz. Aynı zamanda bunlardan insana ulaşabilecek diye tabir ettiğimiz hastalıklar var mıdır yok mudur bunları rahatlıkla kayıt altına alabileceğiz” dedi.

YASAĞA UYMAYANLARA 2 BİN 43 LİRA CEZA
Satış için kedi ve köpek bulundurulan yerler, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince denetlenecek. Yasağa uymayanlara tespit edilmesi halinde hayvan başına 2 bin 43 lira ceza kesilecek.
 

İlginizi Çekebilir

Resmi Gazete’de yayımlandı! Gencan görevden alındı 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

13712

Kırıkkale Üniversitesinden öğrencilere "hoş geldiniz" etkinliği

Avrupa’nın engelsiz şampiyonu 

Dünyanın en saf kimyasal kaya tuzu Delice’nin 

Yayalar için öncelik duruşu 

Öztürk: “CHP Kırıkkale teşkilatı kafasını kumdan çıkarsın!”

Akdoğan: “Sağlık çalışanları olarak büyük bir aileyiz” 

SIRADAKİ HABERLER