Perakende satış endeksi azaldı

Perakende satış endeksi azaldı

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, “Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 azaldı.” dedi.

  • Kategori :
  • 17 Mayıs 2019 Cuma
  • 09:34

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz, “Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 azaldı.” Dedi.

OTOMOTİV YAKITI SATIŞLARI

Öz, “Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %5,4, otomotiv yakıtı satışları %4,1 azaldı. Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1 arttı, Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %1 arttı.  Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları %0,8 azaldı.”

CARİ FİYATLARLA PERAKENDE CİRO

“Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %16,3 arttı, Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %19, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %15,8, otomotiv yakıtı satışları %13,8 arttı. Perakende ciro bir önceki aya göre %3 arttı, Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %3,7, otomotiv yakıtı satışları %2,7 arttı.”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.