Parkinson’un başlangıç yaşı 20

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ‘11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Parkinson hastalarının sadece % 5 ila 10’unda hastalık başlangıç yaşı 20 ila 40 yaşları arasında olduğu belirtildi.

  • Sağlık
  • 08 Nisan 2022
  • 14:52
Parkinson’un başlangıç yaşı 20

SIKLIKLA 60 YAŞIN ÜZERİNDE BAŞLAR
Yüksek İhtisas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Saniye Oral, yaptığı açıklamada Parkinson hastalığının bulaşma yaşına dikkat çekti. Oral, “Parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında İngiliz hekim James Parkinson tarafından, “titrek felç” adıyla tanımlanmıştır. Hastalığın temel belirtileri hareketlerin yavaşlığı, titreme, kasların sertliği, duruş ve denge bozukluklarıdır. Parkinson hastalığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 11 Nisan Dünya Parkinson Günü olarak kutlanmaktadır. Hastalık, beyinde dopamin adlı kimyasal maddeyi yapan hücre gruplarının zamanla işlevlerini kaybetmesi sonucu oluşur ve 40-75 yaşları arasında, sıklıkla da 60 yaşın üzerinde başlar” dedi.


PARKİNSON HASTALIĞI VARLIĞI
Oral, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Tüm Parkinson hastalarının sadece % 5 ila 10’unda hastalık başlangıç yaşı 20 ila 40 yaşları arasındadır. Genç yaş grubundaki hastalarda genetik nedenler araştırılmalıdır. Parkinson hastalığı erkeklerde kadınlara oranla biraz daha sık görülür. Ailede bir ebeveyn veya kardeşte Parkinson hastalığı varlığı, o kişide hastalık gelişme riskini yaklaşık iki kat arttırmaktadır. Hastalık genellikle sinsi başlar ve belirtileri yıllar içinde, son derece yavaş ama giderek artan biçimde ilerler, öyle ki hastalar çoğu zaman hastalığın başlangıç tarihini kesin olarak söyleyemezler. Hastalar ilk belirtinin farkına vardıkları zaman, hastalığın bazı belirtileri uzun zaman önce başlamış olabilir.” 


DONUK İFADE İLK BELİRTİYİ OLUŞTURUR
“Parkinson hastalarının büyük çoğunluğunda sıklıkla ilk belirti bir el parmağında veya elde titremedir. Daha seyrek olarak ayak titremesiyle başlayabilir. Kimi hastada ise yazı yazarken harflerde küçülme veya yüzünde donuk ifade ilk belirtiyi oluşturur. Özellikle genç yaştaki hastalarda ilk belirti bir ayağın içe doğru dönük halde kasılmasıdır. Hastaların hemen tümünde belirtiler tek bir beden yarısında ortaya çıkar ve zamanla karşı beden yarısında daha hafif olmak üzere kendini gösterir. Hastalığın ilerleme hızı ile belirtilerin türü ve şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterecek şekilde farklıdır.”


Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Deprem bölgesine takviye ekipler yola çıktı

İlginizi Çekebilir

İl Sağlık Müdürlüğü, “İnsan ömrünün üçte biri iş yerinde geçiyor”

İlginizi Çekebilir

Parkinson’un başlangıç yaşı 20

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

68610

Zeyrek: "Akşener'in Millet İttifak'ına katkısı çok önemli"

Haşerelere karşı ilaçlama yapıldı 

Kırıkkale’nin ihracatı azaldı 

Her 10 kişiden 1’i kanser nedeniyle ölüyor!

Para Okçuluk yarışmasında Kırıkkale’ye birincilik

Rasim Arı, İYİ Parti’ye katıldı 

SIRADAKİ HABERLER