Öztürk, besicinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı

Öztürk, besicinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Kırıkkaleli hayvan besicisinin ve süt üreticisinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi. 

  • Kategori : Siyaset
  • 29 Nisan 2021 Perşembe
  • 18:45

BESİCİLİK VE SÜT HAYVANCILIĞI YAPANLARIN ELİNDEN TUTALIM
MHP’li Öztürk TBMM’deki konuşmasına şu şekilde başladı: “Seçim bölgem Kırıkkale’de besicilik ve süt hayvancılığı yapan vatandaşlarımız, mağduriyetlerini bizlere ulaşarak dile getirmektedirler. Son 5 yılda dana karkas fiyatı yüzde 50 seviyelerinde artarken, aynı dönemde veteriner, ilaç ve besi yem fiyatlarının daha fazla artması, besicilerimizi zor durumda bırakmıştır.” 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİ
Milletvekili Halil Öztürk konuşmasında besicilik ve süt üreticilerine yönelik çözüm önerilerini de dile getirerek; “Besicinin para kazanabilmesi için Tarım Bakanlığımız destek uygulamalarını gözden geçirebilmelidir. Üreticimizin enflasyona karşı ezilmemesi adına, hayvanların yem girdisinde arpa ve mısır 12 ay desteklenmelidir. Besicimizin, şu dönemde hayvanlarını satamadığı için Ziraat Bankası’na olan hayvansal kredi borçları faizsiz ertelenmeli, ithal et düzenlemesi gözden geçirilmeli, hayvanların satılabilmesi için daha geniş bir pazar yaratılmalıdır.” diyerek, ahırlar kapanmadan üreticinin ayakta kalmasının gerekliliğini ifade etti.

ÇİĞ SÜT FİYATI ARTIRILSIN
TBMM’de süt üreticilerinin sorunlarına da değinen Öztürk; “Sütçülükle uğraşan Kırıkkaleli hemşerilerimiz, girdi maliyetlerinin artmasına rağmen, Ulusal Süt Konseyinin çiğ sütün litresine 10 kuruş zam yapmasını yetersiz bulmaktadır. Bu bakımdan süt ineklerinin kesilmemesi için çiğ süt fiyatları artırılmalı ve desteklenmelidir.” dedi.
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.