Önal, “MKE çalışanlarına bayram ikramiyesi verilecek mi?”

Önal, “MKE çalışanlarına bayram ikramiyesi verilecek mi?”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, MKE çalışanlarının sorunlarını dile getirdi. Açıklamasında, çalışanların esnek çalışma saatlerinin sonlandırıldığını belirten Önal, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’a ise ‘MKE çalışanlarına bayram ikramiyesi vermeyi düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltti.

  • Kategori : Siyaset
  • 13 Mayıs 2020 Çarşamba
  • 16:59

“MKE İŞÇİLERİ GÖRMEZDEN GELİNMEMELİDİR”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi, “Milli Savunma Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) çalışanlarının esnek çalışma saatleri yaklaşık 1 ay önce sonlandırılmıştır. Bilindiği üzere Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun kadrolu ve taşeron işçileri yüksek Kovid-19 hastalığı riskine rağmen birbirine çok yakın mesafede, birçoğu aynı tezgahta yan yana çalışma yürütmektedir. Yüksek salgın hastalık riskine rağmen Milli Savunma Sanayimizi ayakta tutan, ordumuza mühimmat üreten özverili MKE işçileri bu kritik süreçte görmezden gelinmemelidir.”

“BİR MAAŞ İKRAMİYE MKE İŞÇİLERİNİN HAKKIDIR”
“Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin övünç kaynaklarından biri olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu içerisinde bulunduğumuz bu zor koşullarda dahi gece gündüz demeden çalışmakta, Milli Savunma Sanayimizi ayakta tutarak Türk Silahlı Kuvvetlerimize ekipman ve mühimmat üretmektedir. Buna rağmen Kamu İktisadi Kuruluşları arasında neredeyse en düşük ücretle işçi çalıştıran kurumlardan birisi de maalesef MKE kurumudur. Bu farkın biraz olsun kapatılması ile ayrıca Kovid-19 salgın hastalık sürecinde özverili çalışmalarından asla taviz vermeyen, kendi sağlıklarını dahi hiçe sayarak çalışan MKE işçilerinin gösterdiği fedakarlık karşılığı, kurumda kadrolu ve taşeron olarak çalışan tüm işçilerimize mübarek Ramazan Bayramı öncesi en az bir maaş tutarında ikramiye ya da ek ücret ödemesi yapılması hem sorumluluğumuz hem de görevimiz olmalıdır. Bir maaş ikramiye tüm MKE işçilerinin en tabii haklarıdır.”

Önal, Bakan Hulisi Akar’a şu soruları yöneltti;

1- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının ücretleri ile diğer Kamu İktisadi Kuruluşları çalışanları arasındaki ücret farkının kapatılmasına yönelik bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

2- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının yüksek risk grubu çalışanları statüsüne alınması yönünde bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

3- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun kadrolu ve taşeron çalışanlarına Kovid-19 salgın hastalık sürecinde göstermiş oldukları fedakarlık, özveri ve üstün başarı neticesinde tıpkı sağlık çalışanlarımız ile PTT çalışanlarımıza verildiği gibi kendilerine bir ek ödeme ya da ikramiye ödemesi yapılması planlanmakta mıdır?

4- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının çalışma alanlarında Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili hangi önlemler alınmıştır. Alınan önlemler varsa bunlar doğrultusunda bir acil durum planı hazırlanmış mıdır?
 

fuat.krc18@gmsil.com
Fuat karaca

Mke işçisinin tek destekçisi sayın milletvekilimize teşekkür ederim...


yildizhan73@hotmail.com
Abdurrahman Yıldızhan

Mke işçisinin sorunlarını gören ve dile getiren tek kişinin siz olduğunu görmekteyim bu ilginiz için bir Mke çalışanı olarak çok teşekkür ederim. Umarım bu sualleri Mke işçisine gözlerini kapayan sendikamızda sorar ve biraz olsun refah düzeyimizi ve sosyal haklarımızı iyileştirirler.


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.