Önal, KÜ Tıp Fakültesi skandalını TBMM’ye taşıyor

Önal, KÜ Tıp Fakültesi skandalını TBMM’ye taşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Polikliniğinde meydana gelen ve 36 hastanın görme yetisini kaybettiği olayı, Meclise taşıdı.

  • Kategori : Yahşihan
  • 22 Ocak 2020 Çarşamba
  • 11:21

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM
Tedavilerine devam edilen mağdurları vatandaşları hastanede ziyaret eden Önal konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “17-18 Ocak 2020 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde meydana gelen ve birçok vatandaşımızın görme kaybı yaşamasına sebep olduğu iddia edilen olayın aydınlığa kavuşması ve hastalarımızın tedavilerini eksiksiz tamamlamaları için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdim Ayrıca Kırıkkale’den Ankara’ya sevk edilen ve halen Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavilerine devam edilen hemşerilerimi hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimi sundum. Konuyu mecliste dile getireceğim ve takipçisi olacağım.” dedi.

BU OLAY SAĞLIK SİSTEMİMİZ HANGİ SEVİYEDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ
Bir araştırma önergesi hazırlayarak konuyu meclise taşımak isteyen Önal, hazırladığı önergede; “Seçim bölgem Kırıkkale' de 17-18 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen olayda; Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz hastalıkları polikliniğinde 36 vatandaşımıza altuzan adı verilen ilaç ile enjekte tedavi yapıldığı, yapılan tedavi sonucu vatandaşlarımızın görme duyularını kaybettiği iddia edilmiştir. Bu konu hakkında birçok vatandaşımız tarafımıza ulaşmış, konu Kırıkkale basınımızda da yer almıştır. Böyle büyük bir hatanın ardından doktorlar tarafından hastalara ve hasta yakınlarına verilen bilgide, “Sağlık problemi yaşayan hastalara en üst seviyede tedavi uygulanacağı, enfeksiyonla ilgili olarak da hastalarımız tekrar görecek veya düzelecek demiyoruz, böyle bir iddiamız yok” denildiği söylenmiştir. Bunun üzerine birçok hastamız Ankara da değişik hastanelere sevk edilerek tedavilerine burada devam edilmeye başlanılmıştır. 

Sağlık sorunları ile hastanelere başvuran vatandaşlarımız mağduriyetlerini tarafımıza iletmişlerdir. İktidarınızca sağlıkta çağ atladığımızın iddia edildiği bu dönemde 36 hastamızın yaşadığı bu olay sağlık sisteminin hangi seviyede olduğunu anlatmaya yetmektedir. Sağlık Bakanlığı’nca sorunun ilaca bağlı bir problemden mi yoksa personelden kaynaklı bir hata mı olduğu hakkında bir an önce araştırma yapması ve daha fazla hastanın zarar görmesine engel olunması gerekmektedir. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği’nde yaşanan ve birçok vatandaşımızın mağduriyetine sebep olan bu konunun araştırılması ve sorumlularının tespiti için Anayasa’nın 98. TBMM İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederim.” ifadelerine yer verdi.

gulserpil38@gmail.com
Serpil Gül

Damadım Gaziemir Nevval Salih İşgören hastanesinde fıtık ameliyatı oldu. 10. Gün de dahi narkoz etkisinden kurtulamadı.


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.