Önal, “Kırıkkale afet bölgesi ilan edilsin”

Önal, “Kırıkkale afet bölgesi ilan edilsin”

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale’de yaşanan kuraklık sorununu Meclis’e taşıdı. Kuraklığın, tüm ilçelerde olumsuz etkilere neden olduğunu belirten Önal, “Kırıkkale, afet bölgesi ilan edilsin” dedi.

  • Kategori : Gündem
  • 28 Mayıs 2021 Cuma
  • 10:35

“BÖLGEDE HİÇ MAHSUL KALMADI”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, son zamanlarda Kırıkkale’de etkisini gösteren ve çiftçiyi zor durumda bırakan kuraklık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Konuyu TBMM’ye taşıyan Önal, “Tüm bölgede neredeyse hiç mahsul kalmadı. Bu sebeple çiftçilerimizin borçları faiziyle birlikte silinsin.” dedi. 

“MADDİ KAYIPLAR, BAKANLIK TARAFINDAN KARŞILANSIN”
Milletvekili Önal, TBMM’de yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Kırıkkale, afet bölgesi ilan edilmeli. Çiftçimizin tüm maddi kayıpları Tarım Bakanlığınca karşılanmalıdır. Kışın neredeyse hiç karın yağmadığı, baharda ise yeterli yağış almayan Kırıkkale'miz büyük bir kuraklıkla karşı karşıya. Türkiye'nin en büyük ırmağı olan Kızılırmak'tan neredeyse hiç faydalanamayan Kırıkkale'mizde çiftçilerimiz son yılların en zor günlerini geçiriyor. Keskin ilçemizde Gazibeyli köyünden Köprüköy'e, Cebrailli köyünden Kasımağa köyüne; Bahşili ilçemizde Karaahmetli köyü başta olmak üzere tüm civar köylerde; Delice ilçemizde Çatallı köyünden Halitli köyüne kadar olan bölgede buğday ve arpa tamamen kurumuş durumda. Benzer durum Çelebi, Karakeçeli, Sulakyurt ve Yahşihan ilçelerimizde de kendisini göstermiş, tüm bölgede neredeyse hiç mahsul kalmamıştır. Tüm bu sebeplerle çiftçilerimiz Kırıkkale'nin acilen doğal afet bölgesi ilan edilmesini, çiftçi borçlarının faiziyle birlikte silinmesini, TARSİM'e kaydı olsun olmasın, ÇKS belgesi bulunsun bulunmasın, kuraklıktan etkilenen tüm çiftçilerimizin maddi kayıplarının Tarım Bakanlığınca karşılanmasını beklemektedirler.”
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.