Önal İŞKUR çalışanlarının sorunlarını dile getirdi

Önal İŞKUR çalışanlarının sorunlarını dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işe alınan işçilerin sorunlarını dile getirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a 5 tane soru yönelten Önal, ülke genelinde yüzbinlerce insanın mağdur olduğunu belirtti. 

  • Kategori : Gündem
  • 21 Mayıs 2020 Perşembe
  • 15:45

ÇALIŞANLARA HER İŞ YAPTIRILIYOR
“Haftalık çalışma sürelerinin 45 saati geçtiğini belirten CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizin en büyük problemi olan işsizliğe geçici çözüm üretebilmek için Bakanlığınız tarafından uygulamaya konulan ve Türkiye İş Kurumu  (İşkur)  tarafından uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) birçok problemi de beraberinde getirmiştir. Ülke genelinde yüzbinlerce insanımız hak kaybı ve mağduriyet yaşamaktadırlar.  TYP kapsamında çalışan bu işçiler 3, 6 ve 9 aylık sürelerle istihdam edilmekte, çoğu zamanda haftalık çalışma süreleri 45 saati aşmaktadır. Sadece alındıkları iş kolunda değil neredeyse her işin yaptırıldığı bu işçiler sadece asgari ücret düzeyinde maaş almaktadırlar.”

AMAÇLARI SADECE İŞ
“Amaçları sadece iş, aş ve çocuklarının geçimi olan bu insanlar sadece kadrolu çalışma hakkından yararlanarak mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını, işlerinin sürekli hale getirilmesini, iş ve işçi haklarından yararlandırılmalarını beklemektedirler. İş sözleşmeleri 3, 6 ve 9 ay üzerinden imzalatılan bu işçiler asgari 1 yıl çalışma koşuluna da ulaşamadıklarından Kıdem Tazminatından da yararlanamamaktadırlar.”

KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYA ÇALIŞIYORLAR
“TYP kapsamanda çalışan ve büyük bir çoğunluğu kadın olan bu işçiler ilk defa bir kuruma girip çalışıyor, ekmek parası kazanıyor, ev geçindiriyor ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar. Fakat bir sonraki dönem acaba çalışacak mıyım?" kaygısı taşıyor, bu kaygıyla birlikte psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Ayrıca bu işçilerimiz ne kadar iyi çalışırsa çalışsın sözleşme süreleri dolunca kendiliğinden işten çıkartılıyorlar.”

YAŞINIZ YÜKSEK SİZİ ÇALIŞTIRAMAYIZ
“TYP kapsamında çalışarak geçinen on binlerce aile var. Birçoğu kira veriyor, çocuk okutuyor. Sözleşme süresi dolan bu insanlar yeniden iş bulamıyor. İçlerinde EYT Mağdurları var. Sözleşme süreleri dolunca özel sektörde iş arayan TYP-EYT mağduru kişiler bu kez de "Yaşınız yüksek sizi çalıştıramayız" cevabı ile karşılaşıyor. Kısacası bu insanlarımız sefalete ve açlığa terk ediliyor. Daha önce taşeron işçi olarak çalışan işçilerimizin bir kısmı kadroya geçirildi. Madem devletinizin bu insanların işgücüne ihtiyacı var öyleyse bu insanlar kadroya geçirilmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir.”

İNSANLARIMIZ SADECE HAKLARINI İSTİYOR
“Ayrıca bu işçilerimizin içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda hizmetli ve güvenlik görevlisi olarak çalışanlar da var. Aynı şekilde 12 ay çalıştırılmadıkları için yıllık izin,  tazminat ve diğer sosyal haklardan yararlanamamaktadırlar. 9 ay okullarda çalıştırılan bu işçiler "bir sonraki dönemde acaba çağrılacak mıyım, kurada adım çıkacak mı?" korkusu-endişesi yaşıyorlar. Ayrıca 9 ay çalışma sonunda 3 ay işten çıkartılan bu kişiler bu süre boyunca yeniden iş bulamıyor, çalışamıyor, evlerine ekmek götüremiyorlar. Yine güvenlik görevlisi olarak okullarda çalıştırılan işçilerimiz belli eğitimlerden geçerek belge alıyor. Kadrolu işçilerle aynı işi yapıyorlar ancak aynı haklara sahip olamıyorlar. 14 gün ücretsiz izin hakları olan bu insanlar 15. gün rapor da alsalar iş sözleşmeleri feshediliyor. Bu insanlarımız sadece haklarını istiyor. AK Parti iktidarı bu insanların sesini duymalı ve mağduriyetlerini bir an önce sonlandırmalıdır.”

“Bu nedenle;
1- TYP kapsamında çalışan işçilerimizin sürekli istihdamlarının sağlanması, kadroya geçirilmeleri konusunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? 
2- Kovid 19 salgın hastalığının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde canları pahasına görev yapan, amaçları sadece evlerine ekmek götürmek olan bu insanların kadroya alınmaları en doğal hakları değil midir?
3- İhtiyaç olduğu gerekçesiyle kamuda geçici olarak çalıştırılan bu işçiler neden kadroya alınmamaktadır?
4- Birçoğu ev geçindiren, kira ödeyen, çocuk okutan bu insanların kadroya alınması iktidar partisinin Anayasal bir sorumluluğu ve görevi değil midir?
5-  12 ay çalışma şartını taşımadığı için kıdem tazminatı, ücretli izin dahil hiçbir sosyal hakka sahip olmayan bu emekçilerin yaşadığı mağduriyetleri gidermek için yaptığımız bir çalışma var mıdır?”
 

suulo7171@gmail.com
suulo7171@gmail.com

Sağol vekilim okuldan sonra bizi hastaneye verdiler şimdi 30 Haziran'da sözleşmem bitiyor 6 nüfuslu bir bireyin geri kalanı siz düşünün bir daha iş bulabilir miyim endişesi var Saygılar vekilim


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.