Nohut çiftçinin yüzünü güldürmedi

Nohut çiftçinin yüzünü güldürmedi

Şiddetli yağışlar nedeniyle zor bir hasat sezonunu geride bırakmak üzere olan Kırıkkale çiftçisinin yüzü nohutta da gülmedi.

  • Kategori : Gündem
  • 25 Temmuz 2019 Perşembe
  • 10:00

Şiddetli yağışlar nedeniyle zor bir hasat sezonunu geride bırakmak üzere olan Kırıkkale çiftçisinin yüzü nohutta da gülmedi.

3 TL VE 3,5 TL BANDINDA İŞLEM GÖRDÜ

Dolu yağışları ve sağanak yağışların etkisiyle Nohut’un yeniden koltuk sürmesi ürünün kalitesini olumsuz etkilerken, verimin düşük olması da cabası oldu. Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer Nohut’un şuanda serbest piyasada 3 TL ve 3,5 TL bandında işlem gördüğünü açıkladı.  Hububat hasadının sona yaklaştığı Kırıkkale’de Nohut hasadı da başladı. İlk hasat yapılırken verimin düşük olduğu, ürünlerin de bozuk olduğu gözlendi.

4 AYRI NOKTADA GERÇEKLEŞTİRECEK

Daha önce Kırıkkale’de 40 bin ton Nohut alımı gerçekleştireceğini açıklayan Toprak Mahsulleri Ofisi de (TMO) alımlara başladı. TMO Nohut alımlarını Keskin, Karakeçili, Balışeyh ve Çerikli olmak üzere 4 ayrı noktada gerçekleştirecek. TMO’da Nohut fiyatlarının da 3 TL ila 3,25 TL arasında değiştiği bildirildi. belirten Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, serbest piyasada ise Nohut’un 3 TL ila 3.5 TL arasında işlem gördüğünü açıkladı.  

ŞİDDETLİ SAĞANAK VE DOLU YAĞIŞLARI

Dönüm başına 40 KG ila 120 KG arasında verim alındığını belirten Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, Dolu ve sağanak yağışların Nohut rekoltesini ve kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi. Başkan Sümer “Rekolte beklenilenin aksine düşük. Ürünlerde ise kalitesizlik gözleniyor. Bunların nedeni ise zamansız yağışlar. Bildiğimiz gibi Kırıkkale genelinde Haziran ve Temmuz ayının başları şiddetli sağanak ve dolu yağışları etkili olmuştu. Bu yağışlar neticesinde Nohut hem doludan etkilendi, hem de yağışlar nedeniyle yeni koltuk sürdü. Yeni süren koltukta meydana gelen ürün yeşil kaldığı için hasatta diğer ürünlerin rengini de bozduğu gözleniyor. Bu durum ürünün kalitesini olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

BEREKETLİ BİR SEZON TEMENNİSİ

Hasat edilen Nohut ürününün Kırıkkale’de serbest piyasada ve TMO’da işlem gördüğünü belirten Başkan Sümer, kaliteli ürünlerin serbest piyasada daha rağbet gördüğüne dikkat çekti. Şuanda TMO’da Nohut’un 3 TL ila 3,25 TL arasında işlem gördüğüne işaret eden Başkan Sümer, buna paralel olarak serbest piyasada 3 TL ila 3,5 TL arasında işlem gördüğüne vurgu yaptı. Hasadın biçerdöverlerle yapıldığını belirten Başkan Sümer, üreticilere bol bereketli bir sezon temennisinde bulundu.

NOHUT ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEDİ.png

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.