Mevsimlik işçilerin ramazan mesaisi

Mevsimlik işçilerin ramazan mesaisi

Kırıkkale’de mevsimlik tarım işçileri, geçimlerini sağlayabilmek için ramazan ayında da tarlada iftar vaktine kadar çalışıyor.

  • Kategori :
  • 08 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 17:05

Kırıkkale’de mevsimlik tarım işçileri, geçimlerini sağlayabilmek için ramazan ayında da tarlada iftar vaktine kadar çalışıyor.

YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜYOR

Şeker pancarı ve meyve bahçelerinde çalışan mevsimlik tarım işçileri, geçimlerini sağlayabilmek için ramazan ayında da tarlada iftar vaktine kadar çapa yapıyor. Çevre il ve ilçelerden Kırıkkale’ye çalışmak için gelen yaklaşık tarım işçileri kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor. Ramazan ayına rağmen sıcak havada akşama kadar çalışan işçiler, iftarı da aileleriyle çadırda açıyor.

GENÇLER ÇAPA İŞİNE GİDİYOR

Çocuklar da zamanlarını oyun oynayarak geçiriyor. Tarım işçisi Elvan Can, her yıl havaların ısınmasıyla Diyarbakır'dan Kırıkkale’ye geldiklerini anlatarak, "Ekecek herhangi bir arazimiz yok. Hayatımız büyük ölçüde seyyar çalışarak geçiyor. Yazın çalışarak elde ettiğimiz kazancı kışın tüketiyoruz. Genelde gençler çapa işine gidiyor, yaşlılar da çadırda kalıyor." dedi.

EKMEK DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ

Mevsimlik işçi olmaları nedeniyle eğitim öğretim yılı tamamlanmadan çocuklarını okuldan almak zorunda kaldıklarını belirten Can, "Ekmek davamızın peşindeyiz. Gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. Burada iş bitikten sonra Adapazarı’na fındık toplamaya gideceğiz." diye konuştu. İşçilerden Yıldız Bayram da hayatlarının büyük kısmının tarlalarda çalışarak geçtiğini dile getirdi. Çocukları tarlaya giderken, kadınların da ekmek pişirdiğini yemek ve temizlik yaptığını ifade eden Turan, hayatlarının büyük kısmının çadırlarda geçtiğini söyledi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.