Memur maaşı zam teklifi belli oldu! Memur-Sen tekliften memnun değil!

Memur maaşı zam teklifi belli oldu! Memur-Sen tekliften memnun değil!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak olan memur maaşı zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilgin, 2022’nin ilk yarısında yüzde 5, 2022’nin ikinci yarısında yüzde 6, 2023 yılının ilk yarısında yüzde 6, 2023 yılının ikinci yarısında ise yüzde 6 ve enflasyon farklarının teklif edildiğini belirtti. Memur-Sen hükümet tarafından yapılan yüzde 23’lük zam teklifini yetersiz buldu. 

  • Kategori : Gündem
  • 12 Ağustos 2021 Perşembe
  • 13:13

MEMURUN TALEBİ YÜZDE 38
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisini doğrudan ilgilendiren memur maaşı zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilgin, 2022 ve 2023 yılı için sunulacak olan tekliflerin hazırlandığını belirtti. Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı için ikinci kez toplantı düzenlenirken, memurların toplamda yüzde 38 zam talep ettiği ancak hükümetin teklifinin toplamda yüzde 23 olduğu gözlemlendi. 

MEMUR-SEN VE KAMU-SEN’İN TALEBİ
Memur maaşı zammı ile yapılan toplantılara Memur-Sen ve Kamu-Sen birlikte katıldı. Aynı kararlar üzerine birlikte hareket eden Memur-Sen ve Kamu-Sen hazırladıkları ortak teklifi hükümete sundu. Teklifte, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulunuldu. Konfederasyonların talepleri arasında tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15'ini aşan kısmının karşılanması maddeleri de yer aldı.

3600 MESELESİ ÇÖZÜLECEK
Ayrıca 3600 ek gösterge meselesine de değinen Bakan Bilgin, “3600 ek gösterge meselesinin de bu sözleşme sürecinde çözülmesini istiyoruz.” dedi.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ YÜZDE 23
Memur maaşına 2 yıllık süre zarfı içerisinde yüzde 23 zam yapma teklifinde bulunan hükümet ise “2022 yılının birinci 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için yüzde 6 artı enflasyon farkı öneriyoruz. 2023 için ise yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı teklifinde bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

TAM ZAM ORANI 22 AĞUSTOS’TA BELLİ OLACAK
Memurların talebi, Memur-Sen, Kamu-Sen ve hükümetin teklifleri yapılacak olan müzakerede değerlendirilecek. Müzakere sonrası uzlaşı olursa 22 Ağustos 2021 tarihinde tam zam oranı belli olacak. Teklifler konusunda anlaşma sağlanamazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Ağustos sonunda zam oranına karar verecek. 
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.
SIRADAKİ HABERLER

Tümü
Alaaddin Güneşer

Hükümetten doğru adım

Aysun Sertdemir

Bir çocuğun gözyaşları!

Gurbet Lüy

Hepimiz sorumluyuz!

İlyas Şen

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

Kadir Yahşi

Şehr-ül Emin

Emre Kandemir

Başkan mı? Çoban mı?