Kovid-19 temaslılarının karantina süresi değişti

Kovid-19 temaslılarının karantina süresi değişti

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs temaslılarının 14 gün olan karantina süresinin 10 güne indirildiği belirtildi. 

  • Kategori : Gündem
  • 07 Aralık 2020 Pazartesi
  • 17:48

7’NCİ GÜNDE KARANTİNA SONA ERECEK
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında temaslı kişilere uygulanan ev karantinası süresinde değişiklik yaptı. Temaslı kişilerde 14 gün olan karantina süresi 10 gün olarak değiştirildi. Ayrıca yapılan değişiklilerde, 7’nci günde PCR testi negatif çıkan kişilerin karantinasının sona ereceği ve çalışanların testinin negatif çıkmasın durumunda 8’inci günde işlerine dönebileceği belirtildi.

“PCR YAPILMAKSIZIN 10’UNCU GÜNDE SONA ERER”
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10'uncu günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7'nci günün sonunda karantina sonlandırılabilir. PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5'inci günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.”

“8’İNCİ GÜNDE İŞE DÖNEBİLİR”
“PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7'nci günün sonunda karantina sonlandırılır. Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8'inci günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler."
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.